М инистерството на отбраната на САЩ обяви намерението си да произведе нова ядрена гравитационна бомба с висока мощност, в очакване на разрешение и финансиране от Конгреса, пише Iflscience.
Министерството на отбраната заяви в петък, че се планира да създаде модерен вариант на ядрената гравитационна бомба B61, наречена B61-13. Тя ще има подобна мощност на B61-7, която е от ерата на Студената война и може да произведе експлозии до 360 килотона. За по-ясна представа, бомбата, която Америка хвърли върху Хирошима в края на Втората световна война е била с мощност от 16 килотона, което означава, че е произвела експлозия, еквивалентна на 16 000 тона TNT.
The US is building a new nuclear gravity bomb - with 24-times more power https://t.co/PRu9UKhDGU
— Independent US (@IndyUSA) October 31, 2023
Новите бомби бавно ще изместят по-старите оръжия от застаряващите ядрени запаси на САЩ и ще бъдат доставяни от модерни самолети, които според Министерството на отбраната ще осигурят на президента "допълнителни опции при някои по-трудни военни цели, обхващащи по-голяма площ".
„Днешното съобщение отразява променящата се среда на сигурност и нарастващите заплахи от потенциални противници“, каза в изявление помощник-министърът на отбраната за космическата политика Джон Плумб.
„Съединените щати имат отговорност да продължат да оценяват и прилагат възможности, от които се нуждаем, за да възпираме надеждно и, ако е необходимо, да реагираме на стратегически атаки.“
Докато името „гравитационна бомба“ предизвиква научно-фантастични образи на гравитацията, изкривена от ядрена експлозия, нейните алтернативни имена - включително „свободно падаща бомба“ и "dump bomb" - (глупава, изхвърляща бомба- буквален превод- бел.ред)
обясняват природата ѝ малко по-добре. Просто казано, гравитационните бомби са бомби, които се пускат от самолета към определената цел, продължавайки по балистичната си траектория без допълнителни корекции на курса от системите за насочване. Тъй като системите за насочване са разработени едва след Втората световна война, всички бомби преди това могат да бъдат характеризирани като гравитационни бомби.
US to build new nuclear gravity bomb | Click the image to read our story: https://t.co/s6zncE62Bn
— Defense News (@defense_news) October 28, 2023
САЩ подписаха Договора за неразпространение на ядрени оръжия през 1968 г., който има за цел да „предотврати разпространението на ядрени оръжия и оръжейни технологии, да насърчи сътрудничеството за мирното използване на ядрената енергия и да подобри ядрената енергия, да гарантира пълно разоръжаване“. След подписването запасите на САЩ бавно започнаха намаляват, но все пак заедно с Русия държат 89 процента от световните ядрени запаси.
„B61-13 представлява една разумна стъпка в справянето с предизвикателствата на силно динамична среда за сигурност“, добави Плумб.
„Въпреки че ни осигурява допълнителна гъвкавост, производството на B61-13 няма да увеличи общия брой оръжия в нашия ядрен запас.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!