С амотата вреди не само на психиката. Тя може да има пряко отражение и върху физическото здравословно състояние на човек. Това показват резултатите на няколко проучвания, обобщени от онлайн изданието CNET.
Социалното дистанциране може да продължи до 2022 г.
През 2018 г. американската компания за здравни застраховки Cigna прави проучване и открива, че 54% от 20 000 американци споделят, че се чувстват самотни. Година по-късно, процентът достига 61.
COVID-19 ще промени начина, по който пазаруваме, пътуваме и работим
И въпреки че трябва да са най-млади и най-активни, хората на възраст между 18 г. и 22 г. показват най-висок дял на самотни. Медицинският директор на Cigna коментира, че самотата е достигнала размерите на епидемия.
Други, по-медицински насочени проучвания, обръщат внимание на здравословните последици. Проучване на Центъра Ръш Алцхаймер например открива връзка между самотата и завишения риск от развитие на болест като Алцхаймер или деменция. Проучването прави скала на самота от 1 до 5 и открива, че рискът от развитие на заболяване скача с по 51% за всяка стъпка нагоре.
Австралия заплашена от бум на самоубийствата заради COVID-19
Аутопсиите на починали участници в проучването обаче не откриват физически промени в мозъка. Но учените смятат, че самотата може да е много добър индикатор за ускорено влошаване на когнитивните способности на хората на по-голяма възраст. Все още не е ясно как точно самотата влияе, но е все по-видимо, че е фактор.
Учени откриват и генетична връзка между хората, които по-често казват, че са самотни и се оказват по-податливи на на рак, сърдечни заболявания и инфекциозни заболявания. Това не означава, че самотата има пряка роля в развитието на тези заболявания, но показва по-близките връзки между нея и тях.
Гените са свързани помежду си и могат да влияят един на друг. Затова може да има генетична връзка защо някои хора се чувстват по определен начин и по-често развиват сходни заболявания. Все още са нужни доста проучвания в тази посока, но индикаторите са видими и при достатъчно знания, може да помогне и на лечението им в бъдеще.
Все още не е ясно дали намаляването на чувството за самота води и до намаляване на риска от развиване на тези болести. Със сигурност обаче помага на психиката. От Cigna казват, че важна стъпка в тази посока е хората да преодолеят стигмата да говорят за самотата и водят по-честни и открити разговори с близки и приятели.
Съветът на астронавта: как да се справим с изолацията
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!