Е вропейската сонда "Розета" и първото кацане на кометата "Чурюмов-Герасименко", направено от робота "Филе", са научният пробив на 2014 г. според сп. "Сайънс", заради потенциала за открития за произхода на Слънчевата система и живота на Земята, съобщи АФП.
Инструментите на "Розета" вече регистрираха вода, метан и водород в опашката на кометата.
Първите анализи на молекулите вода показват, че за разлика от предполаганото, кометите от този тип, идващи от Куйперовия пояс зад Нептун, не са донесли водата на Земята. Това са направили по-скоро метеорити.
Допълнителните наблюдения ще покажат какво става с кометите при приближаването им към Слънцето. Специалистите се надяват, че връщайки се във времето, ще могат да разберат как са се образували различните видове комети преди 4,5 млрд. години.
Дори и батериите на "Филе" да не се презаредят, мисията няма да пострада много, защото 80% от научните резултати ще дойдат от орбитиращия апарат "Розета".
Същевременно научните данни, получени от робота "Филe" на повърхността на кометата "Чурюмов-Герасименко", дават основания за преразглеждане на теорията за строежа на тези космически тела, съобщи ученият от Уралския университет Наталия Безаева, по време на среща на Американския геофизичен съюз в Сан-Франциско, където са обявени нови данни, предадени от "Филе".
"Изненадващо, но повърхността на кометата не е непрекъсната, а се състои от блокове като от лего.
В една от точките големината на блока е от 26 см до 4 м", каза Безаева, цитиран от ТАСС.
Повърхността на кометата сякаш е покрита със сняг, смесен с мръсотия, която е замръзнала и е кристализирала. Този "твърд сняг" е върху цялата комета", а температурата на повърхността на кометата е от минус 135 градуса до минус 155 градуса.
Магнитометърът на робота "Филе" е показал, че повърхността на кометата е абсолютно немагнитна.
Магнитната ѝ наситеност е много по-малка, отколкото на метеорит, лунен прах, земна пръст. Повърхността ѝ е покрита със замръзнал прах. Този пласт е с дебелина десетина сантиметра. Именно заради него "Филе" не успя да се закрепи веднага и отскочи два пъти.
Данни за кометния прах още няма. Известно е обаче, че плътността на горните слоеве на кометата е 400 кг на кубичен метър – значително по-малко от плътността на водата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!