Р усия намалява финансирането на космическата си програма с повече от една трета за следващите 10 години заради икономическата криза в страната, което ще я принуди да се откаже от плановете за свръхтежка ракета, предаде Ройтерс.
Овладяването на Космоса е въпрос на национална гордост за Русия, която се корени в космическата надпревара със САЩ от времето на Студената война. Разпадането на Съветския съюз намали средствата за програмата, но президентът Владимир Путин подхрани надежди за нейното съживяване.
Русия планира да разработи собствена космическа станция до 2023 г., но икономическите пречки нарастват.
Говорител на Роскосмос каза, че планираните разходи ще бъдат намалени с 35 процента до 2 трилиона рубли (37, 76 милиарда щатски долара). Намалението е с 850 милиарда рубли.
"Заради кризата . . . няколко научни проекта, включително и изстрелването на свръхтежки ракети, ще отпаднат от програмата", каза говорителят пред Ройтерс по телефона.
Строителството на новия космодрум Восточний, който трябва да смени Байконур, страда от проблеми още от началото на строителството през 2011 г.
Според агенция ТАСС от проекта са отклонени 50 милиона рубли, а според агенция Интерфакс 20 работници са обявили гладна стачка, защото не са получавали заплати от месеци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!