Н а 30-ти септември 2016 г. приключи историческата мисия на сондата "Розета", с която Европейската космическа агенция (ЕКА) успя успешно да изучи отблизо кометата 67P/Churyumov–Gerasimenko и да приземи върху нея апарата Philae. Краят на мисията дойде с контролиран удар на "Розета" в самата комета. Година по-късно учените все още откриват неочаквани изненади в данните, които са изпратени от "Розета", включително снимка от повърхността на кометата секунди преди удара.
Космическите мисии през 2016 г. - равносметката в снимки
Последна надежда за роботчето "Филе"
По време на работата на "Розета", данните, които тя изпраща до Земята, са разделени на пакети. В тях се съдържат както данни от телеметрията, така и елементи от снимки. Учените смятаха, че са получили всички снимки от "Розета", но се оказа, че апаратът е имал последна изненада за тях.
Наскоро учените на ЕКА са открили още няколко пакета с данни на един от сървърите. Автоматичните алгоритми не ги определили като снимка, защото след анализа на учените се оказало, че кадърът не е цял, а само половината. Данните обаче са били достатъчно, за да могат учените да възстановят снимката.
"Филе" предостави доказателства, че кометите са космически лаборатории
Тя е направена на 30 септември 2016 г. на около 19 м. над повърхността на планетата. Ширината на кадъра включва пространство с дължина около 1 метър.
Селище на Луната – първа спирка към Марс
"Розета" прекара над 12 години в космоса, като през повечето време пътуваше до кометата. След това успешно застана в орбита около нея и я наблюдаваше в продължение на 2 години.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!