К осмическата агенция на Русия "Роскосмос" не подготвя ответни мерки спрямо НАСА в отговор на въведените от нея санкции и ще продължи сътрудничеството с американската страна по поддръжката на Международната космическа станция (МКС). Това заяви днес заместник-директорът на "Роскосмос" Денис Лисков, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той поясни, че МКС не е двустранна програма, въпреки че Русия и САЩ са основни участници в нея. Лисков добави, че всички въпроси и проекти, които са били обсъждани и разработвани с американските колеги, винаги са имали международен характер, вече се изпълняват и има потвърждение, че няма да бъдат прекратени.
На 3 април НАСА заяви, че във връзка с действията на Русия спрямо Украйна Съединените щати прекратяват сътрудничеството с Руската федерация в космическата област, но с изключение на МКС.
Прекратени са пътуванията до Русия, телеконференциите и посещенията на обекти на НАСА от страна на представители на руското правителство. НАСА ще престане да разменя дори електронни съобщения с "Роскосмос". НАСА потвърди тази информация преди дни.
"Предвид нарушенията на суверенитета и териториалната цялост на Украйна от страна на Русия НАСА прекратява повечето си връзки с Руската федерация", заяви агенцията. "НАСА и "Роскосмос" ще продължат да работят заедно по поддръжката на безопасността и дейностите на Международната космическа станция."
Денис Лисков отбеляза, че тези санкции ще засегнат само текущите двустранни срещи между "Роскосмос" и НАСА, на които би трябвало да се обсъждат бъдещи програми, но заяви, че Русия няма да понесе щети от това.
Преустановяването на съвместните дейности, свързани с орбиталната станция, е практически невъзможно, защото това би означавало закриване или консервиране на стартиралия преди 15 години проект, в който досега са вложени над 100 милиарда долара.
А освен големите технически проблеми това би поставило под заплаха съдбата на самата станция, за чието изграждане принос имат също ЕС, Канада и Япония, коментира ИТАР-ТАСС.
Агенцията припомня, че в момента на МКС пребивават шестима души: Михаил Тюрин, Александър Скворцов и Олег Артьомиев от "Роскосмос", Ричард Мастракио и Стивън Суонсън от НАСА и японският им колега Коичи Ваката.
Освен това транспортирането на хора от и до станцията понастоящем се извършва само от руски кораби "Союз" по договор между "Роскосмос" и НАСА със срок до 2017 г. По данни на американски медии НАСА плаща по около 70 милиона долара за едно място в кабината на "Союз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!