П опулацията на пчелите по света продължава да намалява с големи темпове. Изчезването на пчелите ще доведе до много сериозни проблеми за екосистемата, която разчита на тях за опрашване на растения. Учени търсят различни решения на проблема, включително чрез миниатюрни дронове. А екип от учени на Харвард, японския Национален институт по индустриални науки и американската Национална фондация за наука работи и по роботи-пчели, които нарича RoboBee, съобщава онлайн изданието VentureBeat.
Малък дрон опрашва цветята вместо пчелите
Няколко животни, които могат да сменят пола си
RoboBee ще бъде робот, който е с размерите на половин кламер, тежи една десета от един грам и е вдъхновен от тялото на пчелите. RoboBee е проект, който използва максимума от възможностите на няколко различни сфери, включително производство на миниатюрни елементи, компютърни алгоритми, софтуер и др.
Учените работят по проекта повече от 5 години. През 2012 г. те за пръв път успяха да реализират управляем полет на миниатюрен робот с размерите на насекомо. Новото поколение надгражда постигнатото. Крилата могат да работят независимо едно от друго и се местят посредством електрически импулси. Движението им е направено така, че да симулира движението на мускулна тъкан.
Учени научиха земни пчели да играят футбол
Сега към тях са добавени малки "шапки", които са с пореста структура и използват статично електричество, за да позволяват на робота да каца и да се прикрепя към най-различни повърхности. Така той може да спестява енергия и да "почива", което увеличава времето на полета.
Следващата стъпка е използването на множество подобни малки роботи в рояк. За целта те трябва да могат да комуникират помежду си, а софтуер да знае местоположението на всяка и да ги управлява така, че да не се блъскат и да работят заедно, максимално сходно като истински пчели.
Истината за човешката интелигентност
Обучени пчели "надушват" минни полета
RoboBees може да се използват не само за опрашване на растения. На теория рояците могат да се използва за картографиране, измерване на метеорологични показатели, събиране на информация след природни бедствия. За да стане възможно всичко това обаче все още има много работа. За момента проектът е на фаза прототип и има още много детайли и предизвикателства за решаване преди той да се доближи до пълна реализация.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!