С ветът най-накрая ще види черна дупка – не представата на художник, не компютърно създаден образ, а истинска черна дупка. На шест пресконференции на различни места по света учени ще представят първите резултати от телескопа Event Horizon (EHT), създаден именно с тази цел.
Чакането беше дълго. От всички сили във Вселената, които не можем да видим, включително тъмната енергия и тъмната материя, никой не е разочаровал човешкото любопитство толкова, колкото невидимите, поглъщащи звезди чудовища, известни като черни дупки.
Тези явления са толкова мощни, че нищо в близост до тях, включително светлината, не може да избяга от гравитационното им привличане.
За първи път - видяха как черна дупка „изяжда“ звезда
Засякоха мистериозни сигнали от далечния космос
„През годините сме натрупали доказателства от непреки наблюдения”, казва Пол Макнамара, астрофизик от Европейската космическа агенция и учен от проекта за мисията LISA, която ще проследи масивни сливания на черни дупки от космоса, пред агенция Франс прес (AFP).
Има двама кандидати, които се борят да бъдат изобразени на първата в историята снимка на черна дупка.
Единият е любимецът Стрелец А* – черна дупка в центъра на нашата собствена спираловидна галактика, Млечния път. Стрелец А* е с маса, четири пъти по-голяма от тази на Слънцето и с размери около 24 млн. километра. Може и да ни звучи като голяма цел, лесна за снимане, но за телескопа на Земята, който се намира на около 26 хил. светлинни години (245 трилиона километра) разстояние, това е като да се опитваш да снимаш топка за голф на Луната.
Другият кандидат е 1500 пъти по масивен, но позициониран в далечна елипсовидна галактика, позната като M87.
Какво е черна дупка
Черната дупка е небесен обект, който компресира огромна маса в изключително малко пространство. Колкото повече е масата, толкова по-голяма е черната дупка. Според тази степен на компресия масата на Земята би се побрала в напръстник, а Слънцето ще бъде с размер едва 6 километра от край до край.
Черните дупки са два вида – градински вид – до 20 пъти по-масивни от Слънцето, образува се, когато центърът на някоя звезда се срине върху себе си. Т.нар. супермасивни черни дупки са поне 1 млн. пъти по-големи от слънцето. И Стрелец А* и М87 попадат в тази категория.
Телескопът Event Horizon (EHT) е различен от всеки друг, правен някога, инструмент.
„Вместо да изградим гигантски телескоп, сме комбинирали няколко обсерватории, като че ли са фрагменти от гигантско огледало”, обяснява Майкъл Бремер, астроном от Института за Милиметрична радиоастрономия в Гренобъл.
Осем такива радиотелескопа бяха разположени по целия свят – в Хавай, Аризона, Испания, Мексико, Чили и Южния полюс. Всеки от тях е голям поне колкото футболно игрище. Заедно те образуват виртуален телескоп с диаметър над 12 000 километра, диаметърът на Земята. Данните от тях се събират в суперкомпютри в Бостън, САЩ и в Бон, Германия. „Алгоритмите за изображения, които разработихме запълниха пропуските в данните, които имахме, за да възстановим картината”, казват от научния екип.
Астрофизиците като Пол Макнамара, които не участват в проекта, нямат търпение да видят дали откритията ще оспорват теорията на относителността на Алберт Айнщайн, която никога не е била тествана в такъв мащаб.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!