М асивни клъстери от галактики изкривяват пространство-времето до такава степен, че действат като лещи. Светлината на още по-далечните галактики е изкривена и увеличена, което дава шанс на астрономите да видят детайли по-далеч от обикновено.
Случаят с галактиката MRG-M0138 е особено вълнуващ, тъй като тя се наблюдава от телескопа “Хъбъл”, след като имаше експлозия на свръхнова, която те учените нарекоха “Реквием”. Беше обявено, че “Джеймс Уеб” е забелязал свръхнова през ноември 2023 г. – вълнуваща новина не само за наблюдения на свръхнови, но защото може да ни помогне да разберем повече за разширяването на Вселената. Това посочват експерти цитирани от IFL Science.
"Джеймс Уеб" засне сърцето на Млечния път
Купът от галактики пред MRG-M0138 създава пет различни изображения на галактиката, което означава пет различни изгледа на свръхновата. Светлината поема по различни пътища и по един път отнема много повече време, за да стигне до нас. Смята се, че това изображение на експлозията няма да се появи до 2030 г.
„Когато свръхнова експлодира зад гравитационна леща, нейната светлина достига до Земята по няколко различни пътя. Можем да сравним тези пътища с няколко влака, които напускат гара по едно и също време, всички пътуващи с еднаква скорост и пътуващи към едно и също място. Всеки влак поема по различен маршрут и поради разликите в дължината на пътуването и терена, влаковете не пристигат на уреченото местоположение по едно и също време”, посочват Джъстин Пирел от Научния институт за космически телескопи и Андрю Нюман от Института Карнеги.
Supernova In Lensed Galaxy Spotted By JWST – And Its Light Will Reappear In The Future https://t.co/8VHf0gyi3Z
— Nikola Radovanovic (@Svevlad666) December 22, 2023
По същия начин, изображения на свръхнова с гравитационни лещи се появяват в продължение на дни, седмици или дори години. Чрез измерване на разликите във времето, в което се появяват изображенията на свръхнови, можем да измерим историята на скоростта на разширяване на Вселената, известна като константата на “Хъбъл”, което е голямо предизвикателство в космологията днес. Уловката е, че тези супернови с множество изображения са изключително редки: досега са открити по-малко от дузина.
“Реквием” е свръхнова от тип Ia. “Хъбъл" стигна до “Реквием” твърде късно, за да направи подробни изчисления от четирите изображения, така че ще се работи и през следващото десетилетие. Но “Джеймс Уеб” хвана събитието в действие и екипът получи допълнително време, за да проследи събитието незабавно, съобщава IFL Science.
„Истинско чудовище“ в дълбокия Космос: "Джеймс Уеб" засне новооткрита галактика
„Сега открихме втора супернова с гравитационни лещи в рамките на същата галактика като “Реквием”, която наричаме Supernova Encore.
Encore също е свръхнова тип Ia, което прави това случайно и щастливо наблюдение. Събирането на данни продължава, така че ще знаем повече през следващите месеци, съобщават учените.
„Свръхновите обикновено са непредсказуеми, но в този случай знаем кога и къде да търсим, за да видим окончателните изяви на “Реквием” и Encore. Инфрачервените наблюдения около 2035 г. ще осигурят ново и точно измерване на константата на “Хъбъл”, заключават изследователите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!