И тази година учените отчетоха драстично топене на ледовете в Северния ледовит океан. То не успява да измести загубите от лятото на 2007 г. от първото място в тъжната класация, но се нарежда в челната тройка за най-сериозното топене от началото на сателитното следене на процеса през 1979 г.
На 10 септември 2010 г. ледовете са достигнали минимума си за годината. Тогава те са покривали 4,76 милиона квадратни километра. Миналата година тази площ е била 5,10 милиона квадратни километра. Топенето зависи от различни фактори като промените в атмосферата, температурата на световния океан и на въздуха, ветровете. След достигането на годишния минимум започва процес на възстановяване на ледената покривка.
През три от последните четири години минимумът на ледовете в Северния ледовит океан пада под 5 милиона квадратни километра. Освен че ледената покрива се смалява постепенно, тя става и все по-тънка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!