У чени от Британския антарктически институт и университета в Рединг върнаха към живота мъх, хибернирал под антарктически лед 1530 г., което е рекорд за растение, съобщи АФП.
Досега беше регенериран растителен материал най-много след 20 години хибернация. Само бактерии са се съживявали след толкова много години.
"Откритието има голямо значение за антарктическите екосистеми и климата", казва Питър Конвей от екипа.
"Мъховете са основните производители на биомаса на сушата в двете полярни области. В Арктика те съхраняват въглерода. Ако мъховете могат да оцелеят толкова дълго, те ще поникнат, когато ледът отстъпи, без да е необходимо да бъдат прехвърлени от далечни разстояния", обяснява още специалистът.
Мъховете са истински архив на климата. Те позволяват да бъдат реконституирани промените в средата с времето.
Най-древните изследвани в Антарктида мъхове са на 5000 до 6000 години.
Използваните за това изследване мъхове са на почти 2000 години в корените им. За регенерирането учените просто поставили безжизнените растения на температура и светлина, подходящи за нормалното им развитие. Новите стръкове не закъснели.
Откритието показва, че е възможно мъховете да оцелеят в състояние на хибернация дори още по-дълго в лед.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!