Н аближава времето, когато използваните при зъболечението шумни бормашини ще отидат в историята. Свързаният с поставянето на пломби болезнен процес вече няма да съществува благодарение на нова технология, разработена от стоматолози в Лондон, съобщи ЮПИ.
Сега при лечението на развалени зъби се използват бормашини, които пробиват дупки в тях. След това дупките се запълват с пломби от амалгама или фотополимерна композитна смола.
Стоматолози от "Кингс колидж" в Лондон обаче са разработили технология, която е наречена електрически ускорена и усилена реминерализация и позволява на зъба сам да се възстанови.
Двустепенният процес включва малка първоначална подготовка, последвана от използване на слаб електрически ток, който ускорява притока на калций и фосфатни минерали в увредената зона на зъба.
Изследователите се надяват, че методът им ще може да влезе в употреба след три години.
"Начинът, по който сега се лекуват зъби, не е идеален - заяви проф. Найджъл Питс от Стоматологичния институт към лондонския "Кингс колидж", който е допринесъл за разработването на технологията. - Пломбите след време падат и на тяхно място трябва да бъдат поставени нови."
Макар засега технологията да е само надеждна, фирмата Reminova със седалище в Пърт, Шотландия, вече е готова да я пусне на пазара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!