Н ова серия от експерименти показва, че мистериозният "E-prime" слой, който обгражда външното ядро на Земята, е създаден от вода, която изтича дълбоко във вътрешността на нашата планета.
Учените може би най-накрая са открили причината за мистериозен кристалообразуващ слой, който заобикаля ядрото на Земята – „изтичаща вода“, която се стича от повърхността на Земята и реагира с металното сърце на нашата планета. За това съобщава Live Science.
През 90-те години на миналия век геолози са открили тънък слой, обграждащ ядрото на Земята - океан от течен метал, който заобикаля твърдото вътрешно ядро. Слоят, наречен “E-prime”, или “E' слой”, е дебел повече от 100 километра - сравнително тънък в сравнение с други слоеве от вътрешността на Земята. Той се намира на около 2900 км. под повърхността на Земята.
Учените по-рано смятаха, че “E-prime” е образуван от древна богата на желязо магма. Други теории предполагат, че е изтекло от вътрешното ядро или се е образувало по време на сблъсък на Земята с протопланета, която е родила Луната. Но нито една от тези идеи не е широко приета.
В ново проучване, публикувано на 13 ноември в списание Nature Geoscience, изследователите посочват, че “E' слоят” вероятно е създаден от вода, която изтича надолу от повърхността на Земята чрез потъващи тектонични плочи.
BREAKING: Water leaking into Earth's core may have birthed a mysterious layer that churns out crystals - https://t.co/NIn302Y8IJ
— BeatBuzzReport (@beatbuzzreport) November 23, 2023
https://t.co/WtKb8dORD8#news #breakingnews #latestnews pic.twitter.com/KoZtv5QNRx
Ако новото откритие е вярно, това означава, че “E' слоят” е произвел големи количества силициеви кристали като страничен продукт от тази реакция, които са били изтласкани в мантията - масивният слой от магма, който се намира между външното ядро и външната кора на Земята.
В проучването изследователите са провели серия от лабораторни експерименти, за да установят как водата може да реагира с външното ядро под интензивен натиск. Това разкрива, че водородът от водата замества силициевия диоксид в течния метал, което изтласква силициевия диоксид от метала под формата на кристали. Следователно “E' слоят” вероятно е богат на водород, което противоречи на предишни предположения за неговия състав.
Изследователите смятат, че вероятно е отнело повече от 1 милиард години на “E-prime”, за да достигне сегашната си дебелина, което означава, че може да е по-старо от вътрешното ядро, което се е втвърдило преди около 1 милиард години.
Новото откритие е още един знак, че настоящото ни разбиране за това, как външното ядро и мантията взаимодействат помежду си, може да е непълно.
One of the most amazing minerals is silica (SiO2). It forms beautiful 6 sided quartz crystals when it grows freely & slowly, it infills empty gas bubbles in ancient lava flows in a fine grained (cryptocrystalline) form. Beautiful this humble silica isn’t it? #MineralMonday pic.twitter.com/IFq4u25H7y
— Dudley Museum at the Archives (@DudleyMuseum) August 12, 2019
През септември 2022 г. същият изследователски екип е открил, че изтичащата вода може да реагира с големи резервоари от въглерод във външното ядро, за да създаде гигантски фабрики за диаманти близо до границата между ядрото и мантията.
„От години се смяташе, че обменът на материали между ядрото на Земята и мантията е малък“, каза в изявление съавторът на изследването Дан Шим, геоучен от Държавния университет на Аризона. Но тези открития "разкриват много по-динамично взаимодействие между ядрото и мантията, което предполага значителен обмен на материали", допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!