Р акът може да изглежда като съвременна болест, но е засягал хората от векове. Учените са открили множество праисторически човешки останки, показващи наличие на рак. И така, кой е най-ранният регистриран случай на рак? И кой е първият описан в медицинските текстове случай?
Най-ранните доказателства за рак при хората са от човек, живял преди около 1,7 милиона години. Този индивид, вероятно от вида Paranthropus robustus или Homo ergaster, е живял със злокачествен тумор в костта на левия пръст на крака. Археолозите са открили останките му в пещерата Сварткранс, варовиково находище в Южна Африка, която често се нарича Люлката на човешката цивилизация, тъй като е мястото с най-много останки от човешки видове в света.
Когато изследователите сравнили сканираните с компютърна томография вкаменелости на костите на пръстите на крака с изображения на съвременни случаи на остеосаркома, агресивна форма на рак, която започва в клетките, които образуват костите, те веднага разпознали отличителния външен вид на остеосаркома, подобен на карфиол , според проучване от 2016 г. по случая, публикувано в Южноафриканския журнал за наука.
What's the oldest known case of cancer in humans? https://t.co/zOC7ObIhZw
— Raised By Feral Cats 🏴☠️ 🏁 #SuperBi (@rmltpie) May 9, 2023
В днешно време остеосаркомът е един от най-честите видове рак на костите при хората и може да се появи на всяка възраст, въпреки че най-често се наблюдава при деца, тийнейджъри и млади хора, които все още растат, според Американското общество за борба с рака. Точната възраст на този праисторически индивид все още не е известна, но изглежда, че е бил възрастен.
Още по-стар доброкачествен тумор е открит в човешки индивид на 1,9 милиона години, известен като Australopithecus sediba, намерен в Южна Африка, според отделно проучване от 2016 г. в Южноафриканския научен журнал.
Не е изненадващо, че най-старият известен случай на рак е бил в кост, тъй като органите, кожата и другите меки тъкани са по-податливи на гниене от костите.
„Костта е една от малкото тъкани, които могат да оцелеят във вкаменелостите“, каза пред Live Science Брус Ротшилд, палеонтолог по гръбначни животни в Природонаучния музей Карнеги в Питсбърг, който не е участвал в изследването.
Въпреки това, дори ракът да присъства във вкаменелост, той често не се вижда с невъоръжено око и изисква допълнителни изследвания, за да се открие - какъвто е бил случаят с костта на пръста на крака.
„Около една трета от раковите заболявания се проявяват“, каза Ротшилд. „Но ще трябва да направите рентгенова снимка, за да определите дали нещо е скрито вътре в костта. Повечето патолози гледат рентгенова снимка, преди да поставят диагноза за тумор, когато засяга костите.“
Първи писмени сведения за рак
Historical Cancer Facts
— SciTech Development (@SciTechUSA) July 14, 2022
The earliest known case of human cancer (osteosarcoma or bone cancer) was found in a 1.7-million-year-old fossil bone (https://t.co/dSEZbHaJN4).
To learn more, view updates on https://t.co/3TsC3VfC1k pic.twitter.com/85B7IUne9B
Въпреки че костта на пръста на крака на 1,7 милиона години е най-ранният известен случай на рак при хоминин, група, която включва съвременните хора, първите писмени сведения за рак се появяват много, много по-късно.
През 3000 г. пр.н.е. Имхотеп — древен египетски математик, лекар и архитект — написал, учебник за телесни травми и хирургични процедури, станал известен като Папирусът на Едуин Смит. В текста той подробно описал 48 медицински случая, включително няколко казуса за рак на гърдата.
Текстът е написан на йератика, древноегипетска писмена система, и по-късно е преведен в двутомен английски текст от американския археолог Джеймс Хенри Брестед. В него Имхотеп описва характеристиките на различни видове тумори, включително "мазни тумори" и "солидни тумори". Включил случаи на тумор на гърдата, описвайки го като „изпъкнала маса в гърдата“, която е хладна, твърда и плътна като „неузрял плод хемат“, който се разпространява под кожата.
Докато Имхотеп дава редица лечения за други медицински състояния в текста, под частта „терапия“ за тумора на гърдата той пише: „Няма такова“. Той обаче отбеляза най-добрите практики за лечение на други видове тумори, които включват създаване на мехлем от мазнина, мед и мъх, според The Cancer Letter, който публикува откъс от историческия текст.
Папирусът не само ни дава възможността да си представим как хирургическата медицина се е практикувала преди хиляди години от древните египтяни, може би едни от първите хирурзи в света, но също така ни дава някои от най-ранните доказателства за рак, регистрирани някога, според проучване от 2016 г., публикувано в списание Cancer.
Не е ясно как са се развили тези случаи на праисторически рак. Точно като хората, живяли преди нас и ние все още се опитваме да разберем какво причинява много от раковите заболявания и какви са най-добрите начини за тяхното лечение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!