Н овооткрити вкаменелости промениха досегашната времева линия за първия полет на птиците, съобщава БиБиСи. Според последните открития на учени от Китайската академия на науките, първите птици всъщност са се появили по-рано от очакваното - преди 120 млн. години, по времето на динозаврите.
Как динозавър на 112 млн. години се е превърнал в 3D статуя
Откриха фосили от странен динозавър
Вкаменелостите са открити в Китай, като са на птицата Pterygornis dapingfangensi, която е живяла в североизточната част на днешен Китай. Тя това е вторият открит скелет от вида и е много добре запазен.
Откриха вкаменелости на бременно влечуго на 245 млн. години
Откритието означава, че типичните характеристики в скелетите на птиците са се появили повече от 40 млн. години по-рано от смятаното досега. Още тогава са се зародили промените в костната структура, които да създадат лек, но здрав скелет.
Откритата вкаменелост е най-старият скелет на птица досега, като има слети кости на ръцете, за да са максимално близо до крила, както и напълно слети кости на тазовия пояс. Данните на китайските учени са прегледани от Стив Брусат от Университета на Единбург и са публикувани в журнала PNAS.
Учени разгадаха голяма загадка за бебета динозаври
Той коментира, че костната структура на древната птица съдържа фундаментални характеристики, намиращи се и в скелетите на птиците днес. Те са е от ключово значение, за да имат достатъчно здрав скелет и устойчивост да могат да летят. Според учените в древността има множество летящи видове с различни костни структури и сякаш природата е експериментирала докато намери структурата на най-здравия скелет.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!