В ъзможно е палео-индианците да са имали по-уседнал начин на живот, отколкото се смяташе досега, съобщава Франс прес.
Учените базират това свое предположение на откритите останки на две новородени в Аляска, датиращи отпреди 11 500 години.
Костите на най-младите палео-индианци, намирани досега в Северна Америка, бяха открити през 2013 при разкопки в близост до река Танана в централната част на Аляска, където през 2010 бяха открити вкаменени останки от друго 3-годишно дете, се посочва в изследването, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences.
От факта, че тези три деца са били погребани или кремирани на едно и също място може да се заключи, че хората, живели на това място, не са били точно номади, както се смяташе досега.
Откритието хвърля светлина върху техните погребални обичаи и обществена подредба.
В гробницата с кръгла форма учените са открили заострени парчета от камък, предназначени за стрели или копия - най-древните, открити досега в Северна Америка, които потвърждават теориите за формата на оръжията, използвани от палео-индианците.
Намерените останки от риба (вероятно сьомга) и катерица показват, че селището е било обитавано между юни и август, което определя периода от годината, в който починалите деца са били погребани.
Откритието може да доведе до ново разбиране на начина, по който са били структурирани първите праисторически общества, трудностите, които са срещали в борбата им за оцеляване, начина, по който са се отнасяли към най-младите техни членове, както и отношението им към смъртта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!