Вече са ясни първите петима финалисти в юбилейното, пето издание на конкурса "Лаборатория за слава FameLab", който търси българското лице на науката за 2011 г.
Антония Хубанчева в момента завършва магистратура в Лесотехническия университет, като в същото време е полеви асистент и дипломант в Станция за изследване на прилепите в с. Табачка. Антония разказа за своята "детективска" работа по изследване на "убийствата" на различни вредители, извършвани от прилепите, чрез които те помагат за запазването на равновесието в природата.Д-р Милен Богданов е главен асистент в Химическия факултет на Софийския университет и работи в областта на органичния синтез. Носител е на почетния знак на Химическия факултет и на наградата на Столична община за най-добър млад учен в СУ за 2010 г. Милен завладя публиката с обяснението как се случва една химична реакция чрез примери от човешките взаимоотношения при избора на партньор.
Васил Карайончев е стажант в Института по механика към БАН и носител на бронзов медал от Международната олимпиада по физика през 2009 г. в Мексико. Той обясни как виждаме света около нас и какво представлява светлината.
Д-р Георги Максимов е невролог, работи в Университетска болница по неврология и психиатрия "Св. Наум" в София. Той разказа за качествата на различните минерални води и кои видове са най-подходящи за спортисти например, като се базира на резултати от своя научна работа.
Инж. Стефан Касев е завършил магистратура в Лесотехническия университет в София и се е занимавал с озеленяване и конструиране на мебели. Той разказа за положителното въздействие на зелените площи върху организма и с какви материали можем да си направим зелени стени, в които вместо изкуствени компоненти да има живи растения.
Тази година журито реши да определи и една първа резерва. Това е Стефан Делийски, който може да се включи на финала, в случай че някой от другите финалисти се откаже. Като поощрителна награда той ще може да участва в майсторския клас по комуникация на науката. На него всички преминали първия кръг кандидати се подготвят за големия финал, като усъвършенстват своите умения за комуникация с помощта на британски и български преподаватели.
Стефан Делийски учи Машиностроене и уредостроене в Техническия университет в София. Той се занимава с планинско колоездене и представи тема, която е свързана с тази негова страст. Стефан разказа на какъв принцип работят системите за окачване в съвременните транспортни средства, за да направят живота ни по-комфортен.
Финалистите
бяха избрани
на проведения в събота кастинг в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Журито, традиционно съставено от учени и журналисти, следеше триминутните представяния на кандидатите да са научно верни, поднесени достъпно и харизматично.
Тази година членове на журито бяха Георги Балджиев (ботаник от Института по Ботаника на БАН и носител на втора награда във FameLab 2007), Ивайло Славов (физик, презентатор на Café Scientifique, метеоролог в "ТВ-Мет") и журналистката Вера Гоцева. Те единодушно избраха първите петима финалисти, които ще се борят за голямата награда тази година.
Тези, които са пропуснали кастинга в София
имат още една, но последна, възможност – да се явят в Пловдив тази събота (16 април) от 11,00 ч. в сградата на Съюза на учените в България на ул. "Митрополит Паисий" 6.
Желаещите трябва да се регистрират чрез формуляра, който е публикуван на интернет страницата на Британски съвет, където могат да се запознаят по-подробно с условията на конкурса и дори да намерят линкове към видеозаписи от минали години. Входът за публиката е свободен.
Въпреки, че кастингът ще е в Пловдив кандидатите могат да бъдат от цялата страна. Единственото условие
е да са от природо-математическите науки – да преподават в училище или ВУЗ, да работят в изследователски или приложни институти, или да са студенти със задълбочени познания и опит от своята област.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!