М исията за изследване на Марс на Европейската космическа агенция (ЕКА) напредва по план. Вече е готов прототипът на марсохода, който през 2020 г. трябва да полети към Червената планета, съобщава БиБиСи.
Учени откриха диаманти с извънземен произход
НАСА ще търси екзопланети с уникален нов сателит
Марсоходът от мисията ExoMars ще бъде изпратен за тестове в Тулуза. Той беше сглобен в завод на Airbus във Великобритания. Прототипът е максимално близък до окончателния модел. Предстои серия от стрес тестове, включително вибрации и нагряване, за да се провери, че марсоходът и компонентите му могат да издържат на изстрелването в орбита и пътуването до Марс.
Boeing и Rolls-Royce инвестират в нов тип двигател
SpaceX иска да намери "хора" в други галактики
Тестовете ще покажат евентуални пропуски в дизайна или необходимост от подобрения. Представители на членовете на ЕКА ще се срещнат на 8-ми май т.г. за преглед на резултатите и последни промени. Досега проблемите са в рамките на очакваното. "Смятам, че като цяло сме на добър път. Може и да е по-добре, но не ни се налага да работим двойни смени или през уикендите, което е често срещано при повечето проекти към техния край", коментира Джордж Ваго, един от учените в проекта ExoMars.
Марсоходът Curiousity празнува 2000 дни на Марс
Мисията се разработва заедно с руската космическа агенция. Роскосмос работи по модула за приземяване на Марс. След края на тестовете в Тулуза, прототипът на марсохода ще отиде в Москва, за да бъде тестван заедно с прототипа на въпросния модул.
След 20 години актуалният въпрос ще е: От Марс ли идваш?
Според Мъск 1 млн. души трябва да колонизират Марс
Самият марсоход ще може и да "ходи". Освен да търкаля колелата си, той ще може да ги вдига и да прави крачки с тях. Това ще му позволява да преодолява повече препятствия и да излиза от евентуално засядане в пясък.
Учените се надяват членовете на ЕКА да отпуснат финансиране и за автоматична навигационна система. Тя ще даде много повече свобода на марсохода и ще го направи по-ефективен. Чрез нея ще се спести много от времето за комуникация за подаване на команди от Земята. "Ще ви дам следния пример - ако искаме да придвижим марсохода с 500 метра, чрез автономната навигация това ще отнеме 5 дни. Без нея, може да са нужни дори 15 дни", казва Ваго.
През ноември т.г. ЕКА ще реши и точно в коя зона на Марс да изпрати марсохода. Вече има няколко потенциални места, които са богати на минерали и имат следи от наличие на вода.
ЕКА ще направи и трети марсоход. Той ще е точно копие на финалния модел, който ще отиде на Марс. За разлика от него обаче, ще остане на Земята и ще бъде използван от учените за референция и тестове при решаването и отстраняването на потенциални проблеми с основния марсоход.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!