В българските музеи работят 2300 души, 900 от тях са висшисти. Заплатите им не са увеличавани от времето преди управлението на "тройната коалиция", твърди Елка Пенкова от КНСБ. „В националните музеи и в регионалните изискването за екскурзовод е да владее два западни езика. Заплатите им са между 380 и 440 лв. Всяка година на нас ни казват в бюджета за следващата година ще ви се повишат заплатите", обяснява тя.
Специалистите в музеите и галериите протестират срещу ниското заплащане на труда си и голите обещания на правителството за промени в сектора. Те изтъкват, че кризата в духовността е по-страшна от икономическата криза и отбелязват, че културен туризъм не се прави без музеи.
Едно от притесненията на музейните работници е, че гилдията застарява, а ниският престиж на професията демотивира младите специалисти, което от своя страна води до изоставане от европейското и световното й ниво. Липсата на средства за обновяване и модернизиране на музеите и галериите ще доведе до отлив на посетители и поставяне на музеите в периферията на обществения интерес, предупреждават музейните специалисти.
Нощта на музеите е ден след 18 май, когато в цял свят от 1978 г. се отбелязва Международния ден на музейното дело.
В Нощта на музеите всяка година отварят врати 3000 музея от близо 50 държави. Инициативата идва от Франция и е под патронажа на генералния секретар на Съвета на Европа и ЮНЕСКО. Към нея традиционно се присъединяват и много българските музеи и галерии, които работят с удължено работно време за посетителите. Извън програмата остава единствено Пловдив, където има по-дълга традиция Нощ на музеите и галериите да се прави в края на септември.
Подаръци изненади ще има за тези, които посетят всички столични музеи и галерии, участващи в Нощта на музеите, съобщиха на пресконференция организаторите. Входът навсякъде е безплатен.
Пълната международна програма е в специален сайт в интернет - nuitdesmusees.culture.fr и в geodesyplus.wordpress.com.
В София ще има безплатен превоз до Националния исторически музей (НИМ) и други по-отдалечени музеи. Колите ще тръгват от "Виваком арт хол" - бившата Телефонна палата на ул. "Генерал Гурко".
Ще участват над 20 столични музеи и галерии. Зрителите ще имат достъп до постоянните и временните експозиции на музеите и галериите и до нови изложби, които ще бъдат открити специално за събитието. Между тях са:
- "Ранни творби на Кристо" - от студентските години на художника, когато още е Христо Явашев, и "Виетнамска лакова живопис" - в Националната галерия за чуждестранно изкуство (НГЧИ);
- картини на Хубен Черкелов, някои от които представени на Венецианското биенале-2011, във фоайето с черен мрамор в МВнР - пространство, до което за първи път посетители ще имат достъп;
- "Антарктида - българската ледена приказка", "Древните столици на България" и инсталацията "Secular Perception" на младия артист Стефан Карчев в НИМ.
Специални атракции са рицарски дуели и огнено шоу в Националния военноисторически музей (militarymuseum.bg), рисуване със светлина в Софийската градска художествена галерия и Алея на хартиените чудеса - до галерията - в Градската градина.
В НГЧИ посетителите ще могат и да играят китайската игра Го, и да наблюдават демонстрации на калиграфия, икебана и кодо (съчетание на аромати) на японския художник Кихачиро Нишиура.
Ревю на дамско облекло от древния Рим ще има в Националния археологически музей (naim.bg). В продължение на един час, освен реплики на автентични женски облекла, носени в периода първи - четвърти век в Римската империя, ще се представят аксесоари и бижута.
Костюмите са на "Нимар студио" и са представителна извадка от общата колекция за сниманите в България кинопродукции "Троя", "Спартак", "Юлий Цезар" и "Рим". Някои от облеклата са носени от прочути актьори като Орландо Блум, Брад Пит, Ричард Харис, Кристофър Уокър. Бижутата са с прецизна ръчна изработка и също са реплики на накитите от времето на Римската империя.
Преди това ревю посетителите ще могат разгледат временната изложба "Словото на изкуството - изкуството на словото" на млади художници от "Група 9".
Националният етнографски институт с музей при БАН ( eim-bas.com) ще представи пъзел от етнографски материали, документи, картини и изложби. Три от изложбите и филмите, които ще се прожектират, ще илюстрират съвременната научна работа на етнографите. Други две изложби са посветени на народната митология и на орнаментиката.
"Слънцето и месечината били брат и сестра ..." не е типичната изложба, в нея ще бъдат експонирани представите и светогледът на българина, пресъздадени от съвременни художници в картини и текст върху стените в музея. Част от изрисуваните сюжети ще са слънчовата женитба, свалянето на месечината от магьосници, представите за съзвездията Ралица, Квачката и др.
Международната изложба "Карнавалът: Крал на Европа" представя маскарадната традиция в няколко европейски страни чрез Етнографския музей в Загреб, Музея на европейската и средиземноморска цивилизация в Марсилия, Музея на Македония в Скопие, Националния етнографски музей при БАН, Етнографския музей на баските от Билбао, Словенския етнографски музей в Любляна, Държавния етнографски музей във Варшава и Музея на открито "Астра" в Сибиу.
Изложбата "Празникът на Св. Св. Кирил и Методий - от националното към европейското духовно пространство" проследява институционализацията на празника от Възраждането до наши дни.
Днес ще бъдат открити обновената сграда и експозиция на Националния политехнически музей, създаден преди 55 години. Ще бъде показано "Химическо представление", а чрез атрактивни демонстрации с участие на публиката ще бъде представена и изложба на част от дарението на фирма Johnson Controls - електронни табла за леки автомобили, произвеждани в България.
Европейска живопис от 16-и до 18-и век предлага в Нощта на музеите "УниАрт" - първата у нас галерия към висше училище - Нов български университет (nbu.bg). В експозицията са включени картини - лична собственост на изпълнителния председател на БСК Божидар Данев, които той е дарил на НБУ.
"УниАрт" показва значими творби на чуждестранни и български автори от 17-и век до наши дни.
Картички и послания до
Федерико Гарсия Лорка могат "да изпратят"
посетителите на Институт Сервантес в София в Нощта на музеите и галериите. Тогава е последната възможност да се види изложбата
"Пощенска география. Пощенските
картички на семействата Гарсия Лорка и Де лос Риос", която на 20 май ще отпътува за Ню
Йорк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!