К лиматичните промени изглеждат неизбежни, но все още има какво да се направи, за да се ограничат последствията от тях. Въпросните мерки обаче изискват доста промени и скъпи мерки, за да може затоплянето да бъде в рамките на до 2 градуса по Целзий.
Според ново проучване на учени от няколко университета обаче невзимането на мерки ще е много по-скъпо. Цели 6 пъти по-скъпо до 2050 г., съобщава Ars technica.
Учените са анализирали как локалните икономики са се справяли и реагирали на последните 40 години глобално затопляне. Те са използвали данните, за да направят прогноза и за ефектите до 2050 г.
Първото откритие е, че държавите практически са приели, че глобалното затопляне ще "подкопае" растежа на световната икономика с 20%. Това ще е около 6 пъти по-скъпо, отколкото ако се приложат мерки за ограничаване на затоплянето до споменатите 2 градуса.
Учените посочват, че ефектите от климатичните промени се усещат с години по-късно. Например последиците от температурните промени се усещат около 8 години след повишението им. А ефектите от промяната в дъждовете, се проявяват след около 4 години.
Температурите се покачват с темп, невиждан от 200 години насам, твърди климатолог
Всичко това прави прогнозирането по-трудно и показва, че последиците ще бъдат много неравномерно разпределени, тъй като във всеки регион ще има различни ефекти. Така в някои региони свиването на потенциала на икономиката и доходите през 2050 г. е е 11%, а в други - 29%.
Общо икономиката ще загуби 38 трилиона долара, ако не бъдат предприети мерки. Развитите икономики ще пострадат по-малко и ще могат да се приспособят по-добре.
Това е последният път, когато Земята се е променила (ВИДЕО)
Ефектите на праха от пустинята Сахара върху качеството на въздуха
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!