Ученици от математическата гимназия "Васил Друмев" във Велико Търново проектираха интелигентна четиризмерна къща. Уникалната сграда може сама да произвежда ток от слънцето, което я прави една от най-икономичните къщи на бъдещето.
Проектът е сред 16-те най-добри в света проекти за интелигентна сграда, съобщи БНТ.
Младежите от клуб "Роботика" работили по проекта повече от 5 месеца.
Интелигентната сграда ще може сама да произвежда ток, да се върти според слънцето и да променя интериора си. Макетът се върти и се движи точно както ще работи реалната къща.
"Идеята, заради която ние сме се захванали да правим този макет, е да покажем как едни технологии, за които до вчера просто сме чели като някаква научна фантастика, могат съвсем реално и съвсем евтино да се приложат и да правят нещо наистина значимо", каза Мирослав Милков, ученик в гимназията.
Цветомир Маринов, също ученик в ПМГ, обясни, че самата къща следва слънцето. На нея ще бъдат разположени фотоволтаични панели и по този начин тя ще събира светлина. Електричеството в сградата се командва от различни системи, а когато в къщата няма движение повече от 7 секунди, осветлението изгасва. Интелигентната къща има и уникална система против пожари.
"Много по-удобно е, защото всичките системи могат да се свържат и към интернет и една домакиня не е задължително да бъде в къщата, за да нареди повечето домакински действия да се извършат. Няма нужда да правиш всичко, много по-икономично е и енергоспестяващо", казва Мария Великова, ученичка в ПМГ.
Всеки етаж в четириизмерната къща е във формата на шестоъгълник, етажите се въртят около кула в центъра, където се намира и асансьорът. Къщата може сама да размества стаите, като променя не само местоположението на мебелите, но и големината им.
Така, ако ви омръзне спалнята, просто я превръщате в кухня, само като разместите стените, които са кухи панели, в които са вградени мебелите и всички електроуреди. Автоматичните системи и сензори са разположени на три етажа и управляват 18 стаи.
Има и гараж, който е автоматичен - когато колата влезе, той автоматично се затваря, ако няма някакво действие. Тук се намира и екран, който отчита температура, влажност. Това също е добре, защото по този начин може да се направят системи, които да коригират отоплението.
Всички системи, които правят къщата динамична и икономична, са дело на Мирослав Николов, също ученик в ПМГ.
"Аз съм написал изцяло кода, който управлява микроконтролера и следователно всички неща в къщата - от димния сензор до автоматичнотоотваряне на вратата на гаража. Микроконтролерът взима информация от някой сензор и спрямо тази информация, аз в кода съм обозначил какво да прави", разказа той за БНТ.
Младежите смятат, че инвестицията за построяването на една такава сграда ще струва много пари, но си заслужава. Младежите се надяват някой ден тяхната къща да направи щастливи семействата на модерното, зелено бъдеще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!