Р оботизираният лунен спускаем апарат "Перегрин" (Peregrine) на частната компания "Астроботик" (Astrobotic) е имал проблем със задвижващата си система по пътя към естествения спътник на Земята, предаде Ройтерс.
Това изправя пред провал първият американски опит за кацане на Луната от повече от 50 години насам.
Лунният робот "Перегрин" успешно беше изстрелян в понеделник от Кейп Канаверал, щата Флорида, с "Вулкан Кентавър" - ракета-носител, разработвана в продължение на десетилетие от съвместното предприятие на "Боинг" и "Локхийд Мартин" - "Юнайтед Лонч Алайънс". Това беше дебютният й полет.
Часове след отделянето на модула, от "Астроботик" обявиха за възникнали проблеми със задвижващата система на "Перегрин", попречили на апарата да се насочи към Слънцето, за да получи енергия.
Astrobotic's Peregrine moon mission for NASA falls short #commercial #privatized #moonshot is a boondoggle disaster for the taxpayers windfall for corrupt politicians. Billions of $ being stolen Capricorn 1 https://t.co/weSDGNI9yA
— AntiWarParty 🇭🇹 (@AntiWarParty1) January 9, 2024
Докато инженерите на мисията възстановяваха контрола, авариралата система губи ценно гориво, което принуди компанията да обмисля "алтернативни профили на мисията". Това предполага, че кацането на Луната вече не е постижимо.
Изстрелването на "Вулкан Кентавър" - ракета с височина 60 метра и двигатели, произведени от компанията "Блу ориджин" на Джеф Безос, беше първото важно събитие за "Юнайтед Лонч Алайънс".
Идеята е "Вулкан" да замести ракетата "Атлас V" и да се конкурира с тази за многократно използване "Фалкон 9" на "Спейс Екс" на Илон Мъск.
Залогът на мисията беше голям, отбелязва Ройтерс. "Боинг" и "Локхийд Мартин", които притежават корпорацията в съотношение 50/50, се надяваха да продадат бизнеса за около година. Изстрелването беше първият от два сертификационни полета, изисквани от американските космически регулатори, преди "Вулкан" да може да изпълнява доходоносни мисии за Пентагона, който е ключов клиент.
Успешно изстрелване позволява на компанията да започне да изпълнява на мисии, като вече са резервирани около 70 такива. Цената на едно изстрелване на ракетата "Вулкан" е най-малко 110 млн. щатски долара.
Извеждането на спускаемия модул "Перегрин" в орбита от нея е "точно попадение", заяви главният изпълнителен директор на корпорацията Тори Бруно. "Това беше години на упорита работа", добави той .
The first U.S. moon landing attempt in more than 50 years appeared to be doomed after a private company’s spacecraft developed a “critical” fuel leak just hours after Monday’s launch. https://t.co/vFfKvpMOr4
— NBC Bay Area (@nbcbayarea) January 9, 2024
Спускаемият модул не успя да се насочи към Слънцето и нивото на батерията му падна часове след успешно установения контакт с наземните екипи и активирането на задвижващата система, се казва в изявление на "Астроботик".
Специалистите й работят по задвижващата система, но казаха, че подобен проблем "застрашава способността на космическия кораб да кацне меко на Луната".
По-късно оттам казаха, че инженерите са възстановили контрола над космическия кораб, за да му позволят да зареди батериите си.
Докато "Перегрин" остава в орбита около Земята, "ние дадохме приоритет на максималното събиране на научни данни", обясняват от "Астроботик".
Отправяйки се на 46-дневен поход в понеделник, модулът трябваше да осъществи първото меко кацане на САЩ на Луната след "Аполо" през 1972 г., както и първото в историята кацане на Луната от частна компания - постижение, което се оказа трудно в последните години, припомня Ройтерс.
"Перегрин" трябваше да се приземи на лунната повърхност на 23 февруари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!