Б изнесмен от Великобритания успя да спечели дело срещу гиганта Гугъл за правото си да бъде "забравен".
Мъжът, чието име не се съобщава от съображения за сигурност по време на процеса, е поискал резултатите от търсене на името му във връзка с извършено престъпление в миналото, да бъдат премахнати от търсачката.
Съдята по делото, Марк Уорби, е отсъдил в негова полза, но е отхвърлил подобен иск, внесен от друг бизнесмен, който е извършил по-сериозно престъпление.
Човекът, спечелил делото срещу Гугъл е бил в затвора за шест месеца, след като е бил признат за виновен по дело за използване на поверителна информация.
Зукърбърг се извини пред Сената на САЩ
Другият бизнесмен е бил осъден за счетоводна измама преди десет години и е прекарал четири години в затвора.
И двамата са искали от Гугъл да премахне резултатите за техните присъди, включително и линкове към новинарски статии, изтъквайки, че те са вече неактуални.
Зукърбърг: Видимо е, че не направихме достатъчно
Те решават да отнесат случая до съда, след като Гугъл отказва да уважи молбите им.
Компанията обаче казва, че ще уважи решението на Британския съд.
"Работим усилено, за да спазим правото да бъдеш забравен, но също така се грижим много внимателно да не премахваме резултатите, които са от обществено значение", се казва в официално изявление на Гугъл.
Правен прецедент
Правото да бъдеш забравен е правен прецедент, който за първи път е изправен пред Европейския съд през 2014 година, когато Марио Костеха Гонзалес иска от Гугъл да премахне информация, свързана с финансовото му минало.
От Гугъл твърдят, че са премахнали внушителните 800 000 страници с резултати, отнасящи се към случаите на "правото да бъдеш забравен". Въпреки това обаче, компанията си запазва правото да откаже подобни искания, ако съдът прецени, че информацията за някого е от обществено значение.
"Правото да бъдеш забравен ще бъде прилагано към информация, която вече не е актуална, но може да повлияе негативно на личността", обяснява изпълнителният директор Джим Килок.
"Съдът ще бъде изправен пред предизвикателството да балансира между правото на обществото на достъп до информация и последствията й върху личността. "
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!