У чени потвърдиха, че космическият апарат „Вояджър 2” е навлязъл в междузвездната среда – материя, заемаща пространството между звездните системи в дадена галактика.
По този начин „Вояджър 2” се превръща във втория апарат, сътворен от човека, който напуска най-външните предели на Слънчевата система.
За пръв път наблюдавахме това събитие през 2012 г., когато „Вояджър 1” премина границата отвъд нашата звездна система.
В доклад за изданието Nature Astronomy Дон Гърнет и Бил Кърт от Университета в Айова съобщават, че един от измервателните инструменти на „Вояджър 2” е засякъл по-голяма плътност на космическата плазма.
Since Voyager 2 ventured into interstellar space, it's helping us explore some of the biggest mysteries of our solar system https://t.co/iAFyEWm1aR
— National Geographic (@NatGeo) 4 ноември 2019 г.
Кой изпрати "Излел е Делю хайдутин" в космоса?
Според учените това е ефектът на преминаването на „Вояджър 2” от по-топлата и разредена плазма на хелиопаузата към по-студената и гъста космическа плазма на междузвездното пространство.
Нещо подобно се случва през 2012 г. и с „Вояджър 1”.
„Остарялото вярване за това, че хелиопаузата отслабва постепенно, отвеждайки към междузвездното пространство, не е точно”, казва Гърнет, който е основният изследовател на данните от детекторите за космическата плазма на „Вояджър 1” и „Вояджър 2”.
Published in Nature Astronomy today, five papers reporting the measurements from Voyager 2 as it crossed from the heliosphere into interstellar space. For an overview, a good place to start is the News & Views from Du Toit Strauss: https://t.co/oSLcu7crUK pic.twitter.com/zrA61AH6Ie
— Nature Astronomy (@NatureAstronomy) 4 ноември 2019 г.
Мисиите на НАСА - къде сбъркаха и къде успяха?
„Доказахме това чрез „Вояджър 1”, сега и чрез „Вояджър 2”. Изумително е, че там някъде има ясно определена, а не плавна, граница между хелиопаузата и междузвездното пространство”, добавя Гърнет.
Докладът на Гърнет и Кърт е един от петте, които доказват, че „Вояджър 2” е преминал границите на хелиопаузата на 5 ноември 2018 г.
„Вояджър 2” е навлязъл в междузвездното пространство на 119,7 астрономически единици разстояние от Слънцето. Това се равнява на около 17 млрд. км разстояние от нашата звезда. (Една астрономическа единица е равна на разстоянието между Слънцето и Земята, приблизително 150 млн. км.).
A year after reaching interstellar space, Voyager 2 sends back its first messages to scientists. https://t.co/nbek4hrs8e pic.twitter.com/uZIQPJ78dE
— USA TODAY (@USATODAY) 6 ноември 2019 г.
Първият космически апарат, напуснал пределите на Слънчевата система
„Вояджър 1” премина границата на хелиопаузата на 122,6 астрономически единици разстояние от Слънцето. Разликата в разстоянията се дължи отчасти и на различната траектория на двата апарата.
Според учените обаче тази разлика не е толкова голяма и те определят границите на хелиопаузата като сравнително симетрични.
„Вояджър 1” и „Вояджър 2” са изстреляни през 1977 г., а заедно с тях в космоса отлита и Златната плоча, на която е увековечена легендарната българска песен „Излел е Делю хайдутин” в изпълнение на Валя Балканска.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!