К ъм всички лунни любители - това е вашият месец! Този август ще можете да наблюдавате две пълнолуния – едното от които ще е със Синя Луна. И двете ще бъдат много близо до нашата планета, което ще ги направи „супер“. Първата Суперлуна ще бъде днес на 1 август, а следващата на 30 август - Синя Суперлуна.
Определенията, добавени към пълнолунията, не са наистина полезни от астрономическа гледна точка и винаги са имали доста свободни определения. Основният проблем е, че хората, обичаме нещата да са „нормални“ и Луната почти винаги е, но не съвсем. Орбитата й е почти кръгла и обикновено имаме 12 пълнолуния на година. Освен когато не са 13.
This won’t happen again until 2037.https://t.co/c8S9yOUUGq
— IFLScience (@IFLScience) July 31, 2023
Тази 13-та нечетна луна е Синя луна, но коя от 13-те пълни луни се пада да е тя? За първи път била определена по този начин в издание на алманах на фермерите в Мейн от 1937 г. Като се има предвид как фазите на Луната исторически са били използвани за подпомагане на селското стопанство, те я нарекли така, за да опишат третото пълнолуние в сезон, в който има четири.
Тази дефиниция обаче няма да сработи тази година. През 2023 има 13 Луни, но толкова добре подредени, че всеки сезон да има по три.
Другата много популярна дефиниция е тази за второто пълнолуние в календарния месец и идва от неразбирането на оригиналната препратка към Алманаха от Дж. Х. Прюит в издание от 1946 г. на американското списание Sky and Telescope.
Ако тази дефиниция изглежда малко странна, нека навлезем в концепцията за Суперлуна и нейния антоним Микролуна. Както бе споменато по-горе, орбитата на Луната не е перфектен кръг, така че по време на обиколката си тя минава през най-близката до Земята точка - наричаме я перигей - и най-отдалечената - апогей.
Get Ready For a Rare Double Supermoon: The Last For a Long Time https://t.co/m1rKxmL4C6
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 1, 2023
Средното разстояние между Земята и Луната е 384 400 километра, но може да се приближи или отдалечи с няколко десетки хиляди километра. Ефектът не е невероятен и сигурно нямаше да забележите, ако не знаехте, но е достатъчно за да изглежда Луната по-голяма и по-ярка, когато е близо до своя перигей - оттук и терминът Суперлуна.
Има три или четири Суперлуни годишно. Това отново се дължи на липсата на формална дефиниция. Астрофизикът Фред Еспенак го определи като пълнолуние, което се случва, когато Луната е в рамките на 90 процента от най-близкия си подход към Земята.
Пълнолунието тази вечер ще бъде на 357 530 километра от Земята. В края на месеца Синята Луна ще бъде по-близо с около 200 километра.
Ако времето при вас е облачно, все още ще можете да гледате зрелището онлайн, благодарение на екипа на проекта за виртуален телескоп и техния уебкаст с пълнолунието, изгряващо над Колизеума в Рим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!