Га антска надуваема кула може да доближи хората до прага на открития космос без за това да е необходима ракета.
Идеята може да се осъществи много по-скоро, отколкото например космическия лифт, твърдят нейните защитници, цитирани от "Ню Сайънтист".
Надуваеми пневматични модули, които вече се използват в някои космически кораби, могат да се сглобят в 15-километрова кула, обясняват учените Брендан Куин, Радж Сет и Джордж Жу от университета "Йорк" в Торонто, Канада.
Ако тя се издигне от подходящ планински връх, може да достигне височина от около 20 км, където е подходящо за атмосферни изследвания, телекоми, туризъм и изстрелване на космически кораби.
Според екипа учени конструкцията може да се оформи от серия модули, изработени от кевлар-полиетиленови тръби, втвърдени чрез надуване с газ като хелий.
За да изпробват идеята си, те построили 7-метров модел, съставен от шест модула, всеки от които от три ламинирани полиетиленови тръби по 8 см в диаметър, наредени около кръгли разредки и надути с въздух.
За да стоят изправени и да устояват на ветровете, за истинските конструкции ще са необходими жироскопи и активни стабилизационни системи за всеки модул.
Според виртуален модел на 15-километрова кула тя се състои от 100 модула, всеки 150 м висок и 230 м в диаметър, съставени от надуваеми тръби.
Конструкцията ще тежи около 800 хил. тона в надуто състояние - около два пъти повече от най-тежкия супертанкер в света.
20 км нагоре си е тъмничко почти като в открития космос и човек може да хвърли поглед на около 600 км във всяка посока, обяснява Куин.
Небесните туристи могат да се порадват на панорама почти като от космоса, но без да са подложени на неудобствата, които създава нулевата гравитация.
Надуваемата кула напомня на проектите за космически асансьор, но докато за него се предвиждат материали, които на практика още не съществуват, кулата ще бъде направена от материали, с които учените вече разполагат.
В случай на авария пък - например повреда в някои от модулите, няма опасност цялата конструкция да подаде.
По надуваема кула до прага на открития космос
Тя може да достигне височина около 20 км, където е подходящо за атмосферни изследвания, туризъм и изстрелване на космически кораби
8 юни 2009, 17:36
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!