Т ехнологията за задвижване с ядрен синтез има потенциала да революционизира космическите пътувания по отношение на скоростите и използваното гориво. Същите видове реакции, които захранват Слънцето, биха могли да съкратят значително времето за пътуване до Марс или до Сатурн и неговите луни скъсявайки периода до само две години вместо осем.
Това е невероятно вълнуващо, но не всички са убедени, че ще проработи. Технологията се нуждае от изключително високи температури и налягане, за да функционира.
World's Largest Nuclear Fusion Rocket Engine Begins Construction https://t.co/2welUkeG0s
— ScienceAlert (@ScienceAlert) July 14, 2023
За да бъде доказана жизнеспособността й в Обединеното кралство започна изграждането на най-големия термоядрен ракетен двигател правен досега.
Както може би се досещате да се пресъздават реакции протичащи на Слънцето в ракета никак не е лесно. В центъра на задвижването на ядрения синтез има ултрагореща плазма, заключена в електромагнитно поле, и учените продължават да търсят начини как да направят този процес по стабилен и безопасен.
„Трудността идва от това, че трябва да разберем как да задържим и ограничим супер горещата плазма в електромагнитно поле“, казва Джеймс Ламбърт, финансов директор на Pulsar Fusion. „Плазмата е като метеорологична система, защото е невероятно трудна за предсказване с помощта на конвенционални техники.“
Машинното обучение може да помогне тази ракета, пълна сякаш с непредсказуемо време, да се направи малко по-лесна за картографиране. Pulsar Fusion заедно с Princeton Satellite Systems в САЩ, използват суперкомпютърни алгоритми, за да могат да предвидят по-добре как вероятно ще се държи плазмата и как може да бъде по-прецизно контролирана.
Pulsar Fusion, a UK-based space firm, is building a nuclear fusion-based rocket engine that could exceed temperatures on the Sun. The construction of the largest-ever fusion rocket engine has begun, and its exhaust speeds could exceed 500,000 miles per hour.@elonmusk pic.twitter.com/2OCdXmbKUy
— JeepsyX (@JeepsyX) July 12, 2023
Ако учените успеят да накарат всичко да функционира по предназначение, в камерата на ракетата ще бъдат достигнати температури от няколкостотин милиона градуса, което ще я направи по-гореща от Слънцето. Освободената излишна енергия потенциално може да доведе до скорост на ракетата 804 672 километра в час.
Типът двигател, който ще се използва е Direct Fusion Drive (DFD), като при него заредените частици създават тяга директно, вместо да се преобразуват в електричество. Той е по-ефективен от другите варианти и тъй като се захранва от атомни изотопи и не се нуждае от огромен полезен товар от гориво.
„Трябва да се запитаме, може ли човечеството да направи термоядрен синтез?“ Изпълнителният директор на Pulsar Fusion Ричард Динан каза пред TechCrunch. "Ако не можем, тогава всички теории са без значение."
„Ако можем, а смятам, че ние можем, то тогава термоядреното задвижване е напълно неизбежно, понеже е нужно за човешкото желание за изследване на космоса.“
Space propulsion
— L.Qerimi (@Lirimqerimi) July 13, 2023
company Pulsar Fusion has started construction on what it claims is the largest practical nuclear fusion rocket engine ever built. Its exhaust speeds could exceed 500,000 miles per hour.
1/3 🧵 pic.twitter.com/gjjnjBCnHi
Освен че прави времето за достигане до планетите много по-кратко, ядреният синтез също така ще може да осигури почти неограничена чиста енергия за живота тук на Земята.
Учените обаче смятат, че първо технологията ще бъде демонстрирана в космоса, където липсата на каквато и да е атмосфера и ултраниските температури са по-благоприятни за реакции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!