Б лизо 270 хил. тона пластмасови отпадъци плават по повърхността на океаните по света, показва изследване на международни експерти, публикувано в американското издание „Плос Уан“ и цитирано от Франс прес и от Ройтерс.
Експертите от пет страни са събирали данни по време на 24 експедиции, извършени в продължение на шест години – от 2007 г. до 2013 г., по целия свят.
Според тях
пластмасовите боклуци в океаните са много повече, отколкото се е смятало досега.
В моретата плават полиетиленови торбички, бутилки, играчки, капачки от бутилки, четки за зъби, ботуши, седалки за тоалетни чинии и много други неща.
Тези отпадъци превръщат океаните в истински „магазин“ за пластмасови изделия. Пластмасовите отпадъци са заплаха за морските птици, морските бозайници и други морски обитатели.
Отпадъците попадат в океаните от реките и от силно замърсените крайбрежни зони, както и от корабите. Те често пъти се озовават в петте субтропични вихъра – големи райони от въртящи се като пумпал течения в Северния и Южния Тих океан, Северния и Южния Атлантически океан и Индийския океан.
Тези зони действат като
огромни миксери, които натрошават големите парчета пластмаса
и после изхвърлят микрочастици навсякъде в океаните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!