Ж ивотът в световните морета и океани е заплашен от необратими последици заради замърсяването им с пластмаса. Това предупреждава ООН в нов доклад, който е представен по време на конференция в Найроби, съобщава БиБиСи.
Учени откриха птици, които еволюират в нов вид
Човекът е основната причина за затоплянето на климата
"Това е планетарна криза. Няколко десетилетия, след като открихме удобствата на пластмасата, вече унищожаваме екосистемата на океана", коментира Лиса Свенсън, която е посланик на ООН за моретата, океаните и сладководните източници.
Светлинното замърсяване през нощта се увеличава
Няколко безобидни създания като от ада
Целта на конференцията е да призове за по-строги мерки срещу замърсяването на океаните с пластмаса. Свенсън отбелязва, че животните често изяждат пластмасови отпадъци, които след това остават в телата им. В Кения има болница, която помага на костенурки, които имат толкова много пластмаса в коремите си, че не могат да плуват и се носят по повърхността на водата.
Представители на болницата допълват, че често пластмасовите отпадъци, които плуват във водата, имат същите отблясъци и движения подобно на медузи, с които костенурките се хранят. Според учените е много трудно за костенурките да различат отпадъка от медуза. Много други животни, риби и птици също редовно поглъщат пластмасови отпадъци.
Експерти прогнозират рекордни температури през 2016 г.
Какъв е бъдещият климат на България
Служителите на болницата са запазили и някои от пластмасовите отломки, които са били погълнати от костенурки. Открити са най-различни неща - от найлонови въжета и пликове до пластмасови бутилки идващи от Япония.
"Мащабът на предизвикателството е огромен", коментира Свенсън. Тя подкрепя предложена от Норвегия резолюция, която да обедини страните в ООН с обща цел да елиминират пластмасовите отпадъци в океаните. Сегашната цел е намаляване на изхвърлянето на пластмаса до 2025 г.
Метанът в атмосферата се увеличава необяснимо
Някои организации като Грийнпийс например искат по-конкретни ангажименти от бизнеса и държавите. Индонезия е поела за цел да намали пластмасата, която изхвърля в океана със 75% до 2025 г. В Китай скоро ще има обсъждане на евентуални конкретни мерки. Кения е забранила найлоновите торби за еднократна употреба, както и Руанда и Танзания и други държави.
Въпреки това, усилията не са достатъчни. "Процесът на ООН е бавен. Може да отнеме 10 години докато се приеме споразумение за замърсяването с пластмаса и още 2 години докато се приложи. Обаче трябва да минем през ООН, защото това е наистина глобален проблем, макар и да не можем да чакаме толкова", коментира Свенсън.
Тя казва, че гражданското общество може да помогне, като окаже натиск върху бизнеса да приеме промени. "Бизнесът може бързо да промени дистрибуторската си верига. Имаме нужда и от повече правителства да предприемат спешни мерки", допълва Свенсън. Освен това тя припомня, че замърсяването с пластмаса е само един от няколко сериозни проблема на световния океан, сред които са прекомерният риболов, замърсяването с химикали, окисляване на водата, увреждане на кораловите рифове, отпадъчни води, строителство и др.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!