Г одината е 1781.
Денят е 13 март, а английският астроном Уилям Хершел решава да насочи телескопа си към една мъжделива част от небесното пространство, която до онзи момент учените са пренебрегвали.
Там, Хершел открива седмата планета от Слънчевата система и с това границите на познатото ни близко космическо пространство се разширяват още повече.
Уран е първата планета, открита с помощта на телескоп.
Уран, по подобие на съседните ѝ планети Юпитер и Нептун, е газов гигант. Вътрешната му структура и атмосферният му състав обаче се различават от тези на Юпитер и Сатурн. Именно поради тази причина Уран и Нептун се поставят в отделна група от астрономите – тази на „ледените гиганти”.
Атмосферата на Уран се състои предимно от водород и хелий, като се срещат още вода, амоняк, метан и други въглеводороди. Уран е най-студената планета в Слънчевата система. На неговата повърхност температурите понякога достигат −225 °C.
Планетата носи името на бога на небето от древногръцката митология. Уран е върховен бог, първият владетел на Вселената, цар на небето. Той е и прародител на всички останали богове. Негови деца са титаните, циклопите и сторъките, които той заточва в Тартар.
Относо образуването на Уран и Нептун като планети е имало много спекулации през годините. Първоначално се смяташе, че те са се формирали на разстояние по-близко от актуалните им орбити, но с най-новите методи за планетарни симулации се разбира, че размерите на двете планети, количеството газ в тях и разстоянието им от Слънцето не са в разрив с математическите модели.
Ако сте се чудили на какво се дължи синьо-зеления цвят на планетата, то отговорът е съвсем прост. Метанът, който поглъща червена светлина, преобладава в горната част на атмосферата на Уран, и това е причината да се любуваме на красивите му синьо-зелени нюанси.
Една от най-характерните черти на тази чудновата планета е нейната ос, която е наклонена на почти 90 градуса. Поради тази причина един от полюсите е обърнат директно към Слънцето, а другият остава в постоянна сянка. Уран прави една пълна обиколка около своята звезда за 84 години.
Смята се, че наклонът в оста на Уран е толкова голям заради сблъсък с голяма по размери протопланета в миналото.
Преди Уран да бъде открит по модерен научен метод и да бъде класифициран като планета много учени са го смятали за звезда. Джон Флемстид през 1690г. го наблюдава и го записва под каталожен номер 34 от съзвездието Бик.
Сър Уилям Хершел, който наблюдава планетата с телескоп през 1781г., предлага името ѝ да бъде „Звездата на Джордж” в чест на краля на Англия. Това предложение обаче не намира подкрепа извън пределите на острова. Немският астроном Йохан Боде е този, който ѝ дава името, познато ни и до днес.
Единственият космически апарат, посетил планетата, е „Вояджър-2” на НАСА. Повече от осем години след изстрелването си през 1977 г. "Вояджър" се сближава максимално с Уран на 24 януари 1986 г. на път към Нептун.
Уран има 27 известни спътници, най-големите, от които са Миранда, Ариел, Умбриел, Титания и Оберон. Всички спътници носят имената на персонажи от творби на Шекспир и Александър Поуп.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!