Д ревен град на маите е открит от изследователи, дълбоко в резервата „Баламку“ в Кампече, Мексико.
Pyramidal structures were found at the city.https://t.co/gMCR6man7P
— IFLScience (@IFLScience) June 22, 2023
Мястото, на което има „пирамидални структури“ с височина до 15 метра, първо било забелязано с помощта на въздушно лазерно сканиране и след това проучено от екип изследователи, ръководени от археолога Иван Спражич.
„Най-голямата изненада се оказа място, разположено на възвишение, заобиколено от обширни влажни зони. Големината му е монументална, като се простира на повече от 50 хектара. Открити са различни градежи, включително, колони и няколко пирамидални структури с височина над 15 метра“, каза Спражич в изявление на Националния институт по антропология и история (INAH).
The ancient Mayan cities discovered deep in the Mexican jungle — and the secrets they hold http://t.co/QjemBYu0qK pic.twitter.com/711FPrqfdE
— Liz (@LaTerribleLiz) August 24, 2014
Екипът нарече мястото „Окомтун“ , което означава „каменна колона“ на езика на юкатекските маи, заради характерни белези, открити на мястото. Смята се, че колоните някога били част от входовете на горните етажи на сградите на маите. В югоизточната част на Окомтун има три площада, заобиколени от извисяващи се сгради и вътрешни дворове.
„Между двата главни площада има комплекс от различни ниски и продълговати структури, подредени почти в концентрични кръгове“, добави Спражич.
Открити са и други градове наблизо: Надзкан на 36 километра на югоизток от Окомтун и Чактун на 50 километра отново на югоизток.
Archaeologists find ancient city in jungle https://t.co/ikxv8jGWD1
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 21, 2023
„Мястото е било важен център в този регион, вероятно през класическия период (250-1000 г. сл. н. е.). Най-често срещаните видове керамика, които намерихме на повърхността и в някои ями, са от късния класически период (600-800 г. сл. н. е.). Анализът на пробите от материалите обаче ще ни дадат по-надеждна информация за мястото и неговото предназначение."
Екипът продължава да изследва района, който все още е много непознат за археологията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!