Пет невероятни неща, които науката успя да сътвори
Източник: netinfo
0

Ч удесата на науката ни заливат буквално всеки ден и повечето от нас са свикнали с това, особено с новите достижения в техниката. И въпреки всичко понякога в лабораториите се случват неща, които приличат на магия или научна фантастика. Като тези достижения на съвременната наука, които звучат просто невероятно:

 

 

 

 

Проникване в мислите и фантазиите и записването им

 

 

 

 

Това, някой да влезе в мислите и най-съкровените ви мечти и да ги види, звучи като фантастика. Да, всички сме чували за електрическите сигнали, които идват от мозъка и които теоретично може да се уловят и разшифроват. Но мечтите ни? Паралелният свят, в който сме истински герои или получаваме наградата Оскар - може ли някой да се включи към главата ни и да наблюдава всичко това като на кабелна телевизия?

Оказва се, че може!
Изследователите от Калифорнийския университет в Бъркли наистина са изнамерили способ да видят това, което и мозъкът вижда. Те са свързали към главите на участниците в своя експеримент електроди, с чиято помощ са фиксирали активността на главния мозък, след което са пуснали на участниците голям брой трейлъри на различни филми от You Tube.

След това учените свалили в компютър тези трейлъри и поставили на машината задачата да сравни милионите кинокадри с изображенията, получени с приборите, фиксиращи активността на мозъка, и да свърже различните промени в мозъчната активност с различните изображения. В края на краищата започнали да излизат изображения на това, което вижда мозъкът - разбира се, не много ясни, но въпреки всичко впечатляващи.

Както може да се предположи, тук има още много работа, но най-важното - идеята се е оказала добра. Мислените образи действително може да се записват на видео. Остава само да се доведе до съвършенство процесът на записа и спокойно може да не се напрягаме да пишем постове, а просто да изпращаме мислите си на You Tube.

А за онези, които въпреки всичко не искат да се разделят с навика да оформят своята мисъл във вид на текст, група учени от Холандия е изобретила система, позволяваща да се печата просто мислейки за необходимите букви.

 

 

 

Забавяне на скоростта на светлината

 

 

 

Скоростта на светлината, както е известно, е постоянна величина. Това означава, че тя не се променя и не би могла. Това в буквален смисъл е ограничителят на скоростите, действащи във Вселената. Светлината от фенерчето ще полети към стената с приблизително 300 000 км/сек и според законите на физиката няма нищо по-бързо от нея. А какво би се случило, ако някак си светлината забави скоростта си, да кажем - до 60 км/час?

Звучи невероятно, но е факт, че учени са успели да забавят лъч светлина до скоростта на тролей от градския транспорт. Може би твърдението, че скоростта на светлината е най-бързата във Вселената, все пак не е съвсем вярно?
Фокусът е в това, че светлината, както и всичко останало се състои от частици и теоретично тези частици може да се забавят и дори да спрат.

И то не само на теория - датският физик Лин Хау е намерила начин да забави светлината, пропускайки я през облак от свръхохладени натриеви атоми. Това е примерно като да пуснеш куршум през водна преграда. Какво следва оттук нататък, самата Лин все още не знае. Но някой със сигурност ще оцени и намери приложение на ефекта от забавянето на светлината.

 

 

Телепортация на информацията

 

 

Това звучи не чак толкова впечатляващо - в известен смисъл информацията и сега се предава мигновено. Но не става въпрос за това. Когато общуваме по телефона например, изпращаме радиовълни по въздуха и те трябва да изминат разстоянието от едното място до другото. Затова, ако се намирате в България и звъните в Австралия, възниква известно забавяне, латенция. Освен това вълните може да се блокират по най-различни начини.

Тук става въпрос да се научим да предаваме информацията от едно място на друго не просто много бързо, а мигновено, без никакви технически посредници по пътя. Оказва се, че и това е възможно. През 2009 година учени от Университета в Мериленд са телепортирали информация от един атом в друг на разстояние 1 метър. А тази година китайски учени са успели да направят същото, само че на разстояние близо 100 километра!
Тук няма нищо общо със скоростта на движение. И изобщо не може да става дума за движение - в същия миг сигналът просто се оказва на друго място и толкова. Този феномен се нарича „квантово преплитане". Двата „свързани" помежду си атома може да ги разделим и да ги отнесем на много километри един от друг, но ако с единият от тях се случат някакви промени, то те се предават незабавно и на другия.

 

 

Черните дупки

 

 

 

Когато определена звезда гигант към края на живота си стане още по-голяма, нейната гравитация става невъобразимо силна - дотолкова, че в един момент цялата тази материя е колапс, съсредоточавайки се в нищожни размери. Гравитацията на „изчезналата" звезда започва да привлича в към себе си всичко, дори и светлината, оттук идва и името черна дупка. От това, макар и не съвсем научно обяснение, може да направим извода, че едва ли бихме могли някога да създадем изкуствена черна дупка (и по-добре). Но ето че китайците през 2009 година са успели и както е видно, все още сме живи. Всъщност няма какво да се лъжем - те не са създали истинска черна дупка, но са намерили начин в лабораторни условия да имитират това, което се случва в близост до черните дупки.

„Китайската" черна дупка е създадена с помощта на 60 концентрични колела от материали, които могат да изкривяват светлината и други вълни. Колелцата са разположени в концентрични слоеве и всеки слой поглъща или не поглъща определена дължина на електромагнитните вълни. Няма да ви занимаваме с технически подробности, може да кажем само, че в резултат се е получил същият ефект, който се наблюдава със светлината при преминаването й през черна дупка - тя просто си остава вътре.

Засега този експеримент е направен само с микровълни, но учените се надяват скоро да повторят опита и с видимата светлина. И това не е просто научно любопитство. Това откритие може тотално да промени подхода към събирането на слънчева енергия. Огромните панели и огледала ще отидат в миналото - устройство, имитиращо действието на черната дупка би поглъщало светлината като прахосмукачка.

 

 

 

Създаване на материя от нищото

 

 

 

В края на 90-те години на миналия век учените са използвали Станфордската ускорителна лаборатория (това е по-възрастната сестра на Големия адронен колайдер), за да повторят един от фокусите на Дейвид Копърфилд - да създадат нещо материално от нищото. Само че без магия.

Работата е там, че дори вакуумът в Космоса не е абсолютно празно пространство, с други думи в него съществува енергия, която би могла да се преобразува в материя. За целта учените са устроили нещо като „антивзрив" - тоест, вместо да преобразуват масата в енергия, те започнали да облъчват с лазер енергията, докато от нея не се получи маса. Използваните за опита лазери са били свръхмощни - мощността само на един от тях е трилион вата, или колкото 16 милиарда обикновени ел. крушки. И всичко това, за да получат накрая двойка електрони. Малко, но все пак някакво начало.

 

 

Всички снимки от материала:

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Тръмп в интервю от 1987 година е сякаш&nbsp;<span style="color:#ff0000;"><strong>друг човек</strong></span></p>

Тръмп в интервю от 1987 година е сякаш друг човек

Свят Преди 4 минути

Преди почти 40 години, много преди да влезе в голямата политика, Доналд Тръмп даде интервю на германската обществена медия

Redmi Note 14 комбинира мощ и издръжливост

Redmi Note 14 комбинира мощ и издръжливост

Технологии Преди 7 минути

Серията включва пет модела с AI и подсилени корпуси

Конституционния съд назначи графична експертиза на част от изборните бюлетини

Конституционния съд назначи графична експертиза на част от изборните бюлетини

България Преди 8 часа

Бюлетините са от секции във Враца, Монтана и Плевен

Националният дворец на културата с нов директор

Националният дворец на културата с нов директор

България Преди 9 часа

Досега Надя Миронова беше член на Съвета на директорите на дружеството

Скандалът между Шолц и Мъск избухна с обиди

Скандалът между Шолц и Мъск избухна с обиди

Свят Преди 9 часа

Мъск отправи обидни квалификации по адрес на германския канцлер

Тръмп спря помощта за чужбина, остава ли Украйна без пари

Тръмп спря помощта за чужбина, остава ли Украйна без пари

Свят Преди 10 часа

Не е ясно каква част от чуждестранната помощ ще бъде наистина спряна

United Group навлиза в производството на зелена енергия с инвестиция от 120 млн. евро

United Group навлиза в производството на зелена енергия с инвестиция от 120 млн. евро

България Преди 11 часа

До 2027 година ще бъдат построени три слънчеви електроцентрали и един вятърен парк

Тръмп освободи изкуствения интелект

Тръмп освободи изкуствения интелект

Свят Преди 11 часа

САЩ, където се намират повечето от най-влиятелните модели на ИИ, остават без официални регулации за технологията

Обявиха грипна епидемия във Варна

Обявиха грипна епидемия във Варна

България Преди 11 часа

Към момента в епидемия са още пет области на страната – Хасково, Видин, Ямбол, Пловдив и Благоевград

Желязков: Членството на България в еврозоната ще е предимство за Европа

Желязков: Членството на България в еврозоната ще е предимство за Европа

Свят Преди 11 часа

Мецола подчерта подкрепата на Европейския парламент за амбициозната програма на българското правителство

Президентът Румен Радев се срещна с представители на United Group

Президентът Румен Радев се срещна с представители на United Group

България Преди 12 часа

Изследователят Робърт Суон сподели впечатления от полярните си експедиции на Северния и Южния полюс

United Group навлиза в производството на енергия от слънце и вятър с мащабна инвестиция

United Group навлиза в производството на енергия от слънце и вятър с мащабна инвестиция

България Преди 12 часа

Размерът на инвестицията възлиза на 120 милиона евро

Шефът на ЕК предупреди за ескалация със САЩ

Шефът на ЕК предупреди за ескалация със САЩ

Свят Преди 13 часа

Урсула фон дер Лайен: Навлязохме в нова ера на жестока геостратегическа конкуренция

Георг Георгиев запозна Калас с приоритетите на България

Георг Георгиев запозна Калас с приоритетите на България

България Преди 13 часа

Външният ни министър проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на ЕС