И спански археолози откриха значим обект с палеолитно пещерно изкуство на югоизточното испанско крайбрежие, съобщи ДПА.
Рисунките са на животни - коне, елени, бикове. В пещерата Кова Донес в Миларес, близо до Валенсия, има повече от 200 изображения и гравюри на най-малко 24 000 години. Тя е с дълбочина 500 м.
A panel of more than 100 prehistoric engravings has been found in a cave in La Febró, Catalonia, Spain. @iphes have since been carrying out comprehensive work to investigate, document, and protect the site. @WorldArchaeo reports:https://t.co/QFct0xt0IY
— The Past (@read_the_past) May 16, 2023
Въпреки че мястото е добре познато на местните жители и туристите, рисунките остават неизвестни до откриването им от изследователите от университетите в Сарагоса и Аликанте, които са свързани с университета в Саутхамптън.
Аитор Руис-Редондо, старши преподавател по праистория в Сарагоса и Саутхамптън, казва: "Когато видяхме първия нарисуван зубър (изчезнал див бик), веднага осъзнахме, че той е важен. Въпреки че Испания е страната с най-голям брой обекти на палеолитно пещерно изкуство, повечето от тях са съсредоточени в северната част на страната. Източна Иберия е област, в която досега са документирани малко от тези обекти."
Prehistoric cave paintings discovered in Spain using drones | CNN [by bobscofan]
— Drones heaven (@jenn_crew) June 8, 2023
#flying #droneship pic.twitter.com/8M53ihSPvZ
Учените са документирали повече от 100 мотива за своето изследване, което е публикувано в списание "Античност", като са потвърдени най-малко 19 изображения на животни. Много от тях са направени необичайно с помощта на глина.
Те мислят, че откритието, направено през юни 2021 г., е най-важният обект на палеолитно пещерно изкуство в региона, който може да се похвали с най-голям брой мотиви, открити в Европа след Атксура (Биская) през 2015 г.
"Животните и знаците са изобразявани просто чрез плъзгане на покрити с глина пръсти и длани по стените", добавя Руис-Редондо.
Изследователите вярват, че в пещерите ще бъдат открити още произведения на изкуството, тъй като проучванията им продължават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!