Нещо като в този клип на нападащ котки плъх в Русия.
Около 30% от хората по света носят в себе си Т.гондии, заразявайки се преди всичко чрез консумацията на недобре сготвено месо, на мляко и млечни продукти или при контакт с котки и техни изпражнения.
Т.гондии е вътреклетъчен паразит и едноклетъчен роднина на паразита, който причинява малария.
Той представлява сериозен риск единствено за хората с отслабена имунна система, болните от СПИН и бременните, при които може да премине през плацентата и да "убие" плода.
Токсоплазмата причинява кисти в мозъка, за които много от заразените никога не разбират, но които при благоприятни условия могат да се активизират. Болестта, причинявана от нея, се нарича токсоплазмоза.
Любимият гостоприемник на паразита, обаче, са котките
Жизненият му цикъл обикновено го пренася от тях към техните "жертви" и обратно.
В червата на котките паразитите се множат, а яйцата се отделят с изпражненията им. Те могат да оцелеят в почвата седмици и дори месеци.
В плъхове и други бозайници, които ги поемат, се образуват кисти предимно в мозъка. Когато котките пък изядат заразен плъх, се заразяват на свой ред.
Ново изследване на Станфордския университет показва как паразитът прави безстрашни плъховете по отношение на котките, въпреки че страхът им към други стимули остава.
Въпреки че гризачите стават неспокойни от миризмата на котешката урина и избягват тези места, когато носят Т.гондии, сексуалното им привличане ги кара да се приближават, вместо да бягат от нея.
Учените предполагат, че този "контрол на съзнанието" е провокиран именно от паразита, който трябва да достигне до
червата на котките - мястото, където може да се размножава
В опитите учените подложили заразени и незаразени плъхове на мириса на разгонена котка и на миризмата на урина от рис (от семейство котки). Малко след теста те упоили и убили плъховете и извадили мозъците им за анализ, концентрирайки се върху зоните, отговорни за поведението на избягване и приближаване.
В незаразените гризачи те открили очаквания модел на активност в лимбичната система - която отговаря за емоциите, настроенията и паметта на индивида. Урината активирала свързаните със страха зони, а миризмата на разгонена котка - сексуалното привличане.
При заразените плъхове, обаче, мозъкът се държал странно. Плъховете все още имали някакъв страх от урината, но сексуалното привличане било по-силно и оставяло притесненията на заден план.
Заразяването с Т.гондии увеличава и нивата на невротрансмитера допамин в мозъка - който е фактор в заболявания като шизофренията. Това повдига въпроси за възможността паразитът да играе роля в умствените и психическите разстройства.
Според изследване от 2006 г. антипсихотични медикаменти, използвани в лечението на шизофренията, обръщат ефекта на безстрашие, свързван с Т.гондии.
Според други проучвания хората с шизофрения са по-податливи на инфектиране с паразита, но засега няма категорични доказателства, че той причинява това заболяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!