П адането на отломки от космоса ще зачести, предупреждават учени. Орбитата около Земята става все по-гъсто населена и има по-голям риск от инциденти, съобщава Ars technica.
Темата отново привлече внимание след като преди дни отломки от китайска ракета паднаха в Индонезия и Малайзия. Бяха намерени част от ракетата Long March 5B, включително на около 100 метра от село. Няма данни за ранени.
Двигателите на ракетата не могат да се рестартират, заради което тя не може да бъде насочена към конкретен район при обратното навлизане в атмосферата. Вместо това то е неконтролирано и макар повечето елементи да изгарят в атмосферата, има риск от отломки да паднат на Земята, както се е случило тези дни.
НАСА показа още впечатляващи снимки, направени от космическия телескоп "Джеймс Уеб"
Случаят предизвика критики от страна на НАСА. Администраторът на НАСА Бил Нелсън критикува Китай, че не споделя информация за траекторията на ракетата. Той призовава всички космически нации да спазват установените добри практики, включително споделяне на точна информация за траекториите, за да могат да се извършват прецизни прогнози за движението на ракетите и космическите обекти. Това ще помогне за гарантиране на безопасността на хората на Земята.
Тъй като все повече нации и компании вече изстрелват обекти в Космоса, орбитата около Земята става се по-гъсто населена. А това увеличава риска от инциденти както между обектите в орбита, така и за неконтролирането им падане. Учени от Университета "Виктория" в Британска Колумбия изчисляват, че расте и опасността от трагични инциденти. Вече има 10% за смъртен случай заради космическа отломка, който да бъде регистриран през следващите 10 години.
SpaceX подготвя сателитен интернет за смартфони
За да намали опасностите, космическата индустрия се променя. Повечето ракети вече са разработени така, че възможно най-много от отломките им да изгорят в атмосферата, а останалата част да бъде успешно пренасочена към Тихия океан. А компании като SpaceX и Blue Origin залагат и на връщането на основната част от корпуса обратно на Земята за нови полети.
Сателитите на SpaceX пречат на телескопите
НАСА ограничава работата на сондите "Вояждър"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!