О зоновата дупка над Антарктида отново е започнала да се уголемява. Тя е "най-голямата и дълбоката от няколко години насам", съобщава Европейската космическа агенция (ЕКА).
През последните години озоновата дупка показваше признаци на смаляване, като обикновено през септември и октомври на всяка година се достига пикът на разпада. След това започва процес на възстановяване.
Сателитът Copernicus Sentinel-5P има за задача да извършва постоянен анализ на озоновата дупка. Той е измерил, че за 2020 г. озоновата дупка вече е достигнала своя пик и е с площ 25 млн. кв. км. Това е съизмеримо с размерите от 2015 г. и 2018 г.
Тази година е в контраст с миналата, когато озоновата дупка беше рекордно малка, но не означава, че се възстановява трайно. Всъщност, учените на ЕКА казват, че ветровете около антарктида имат голямо влияние върху озоновата дупка. За да има трайно възстановяване, е нужно намаляване на вредните газове. Сегашните прогнози са, че това може да се случи най-рано около 2050 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!