Н обеловият лауреат Джеймс Уотсън днес ще продаде медала си на аукцион в Ню Йорк, организиран от "Кристис", пише "Ню Йорк Таймс".
86-годишният Джеймс Уотсън е един от откривателите на структурата на ДНК. Той получава Нобелова награда по физиология и медицина през 1962 г.
Уотсън е първият, решил да продаде своя нобелов медал. От "Кристис" очакват той да се продаде за 2,5 – 3,5 млн. долара. Заедно с медала на търга ще бъдат предложени чернова на речта на Уотсън, която той нахвърля в навечерието на церемонията по връчване на наградите от Нобеловия комитет, както и ръкопис и чернова на негови лекции, оценявани на 300 – 400 хил. долара.
Уотсън заяви, че спечеленото от аукциона ще даде за благотворителност.
"С нетърпение чакам момента, когато ще мога да направя своето дарение в полза на Чикагския университет, колежа "Клеър" в Кеймбридж и лабораторията "Колд Спринг Харбър", заяви Уотсън.
Последната ученият оглавява в продължение на четвърт век.
Джеймс Дюи Уотсън e американски биолог. Роден е на 6 април 1928 г. в Чикаго. Тъй като е надарено дете, още на 15 години постъпва в Чикагския университет, който завършва през 1947 г. През 1950 г. защитава дисертация в университета в Индиана под ръководството на Салвадор Лурия. След защитата на дисертацията си заминава да специализира в Копенхаген при биохимика Херман Калкар, но през 1951 г. се премества в Кавендишката лаборатория на Кеймбридж, където по това време работи Франсис Крик.
Между двамата се завързва много плодотворно сътрудничество. Важна роля за откритието им изиграват и рентгеноструктурните кристалографски изследвания на Морис Уилкинс и Розалинд Френклин от "Кингс Колидж" в Лондон. След известен период на лутания и неуспехи (описани увлекателно в книгата на Уотсън "Двойната спирала") в началото на 1953 г. те представят своя двойно-верижен модел на структурата на ДНК (публикуван в сп. "Нейчър" на 25 април), който след това е потвърден експериментално от много учени.
За това откритие Уотсън, Крик и Уилкинс получават Нобеловата награда за 1962 г.
През следващите десетилетия Уотсън работи като преподавател в Харвардския университет и Калифорнийския технологичен институт, от 1968 г. е директор на Лабораторията в Колд Спринг Харбър, а от 1988 до 1992 г. е ръководител на проекта "Човешки геном" (Human Genome Project).
Дж. Уотсън продължава активно да работи и днес (2006 г.) като директор на Лабораторията "Колд Спринг Харбър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!