И зследването на животни, летели в космоса с биоспътника "Бион-М1", позволи на руските учени да установят причините за влошаването на зрението на космонавтите и астронавтите, съобщи ръководителят на проекта "Бион" Владимир Сичев от Института по медикобиологични проблеми (ИМБП) към Руската академия на науките (РАН), цитиран от РИА "Новости".
"Преди се смяташе, че в условията на безтегловност течностите се изкачват нагоре и подхранването на мозъка (с кръв) се подобрява. Оказва се обаче, че е точно обратното. Артериите на главния мозък страдат, тяхната пропускателна способност намалява с 40%. Това е много важен резултат, който ще обясни защо се влошава зрението на астронавтите", заяви Сичев на конференция в Института за космически изследвания към РАН.
Руският биоспътник "Бион-М1" извърши едномесечен полет в космоса през пролетта на тази година. По време на него бяха направени редица експерименти. На борда на спътника имаше около стотина различни живи организми, сред които мишки, риби, сладководни раци, гекони, водорасли и други. В космоса за пръв път полетяха "генетично чисти" мишки - т.нар. линейни мишки.
Работата на генома им се контролира внимателно, благодарение на което учените откриват интересни генетични промени при гризачите, настъпили по време на полета.
Оказа се, че повечето "пътници" на биоспътника "Бион-М1" не са понесли полета заради технически проблеми. Сред оцелелите са били геконите и охлювите.
Въпреки проблемите цялата научна програма в рамките на "Бион-М1" е била изпълнена, уверява Сичев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!