А строномите приемат, че има две основни категории черни дупки. Първата са свърхмасивните черни дупки, които са в центъра на някои галактики (включително Млечния път) и за които не се знае как са се появили там. Втората са "подвижни", те са образувани след експлозия на супернова.
За Млечния път се знае, че има една свърхмасивна черна дупка в центъра си и множество по-малки, които са на различни места из галактиката. Учените от мисията Gaia са намерили втората по големина (засега) черна дупка в Млечния път благодарение на анализ на гравитационни вълни, съобщава Ars technica.
Тя е 33 пъти по-тежка от Слънцето и от вселенска гледна точка - доста близо до Земята. Намира се на около 2000 светлинни години разстояние. Това я прави напълно безопасна за Земята, но и на добра дистанция за учените да могат да я проучат с повече подробности.
Черната дупка Gaia BH3 се оказва доста интересен обект. Тя е в бинарна система и въпреки това не е особено активна. Единственото, което "издава", че е там, са гравитационните вълни, които учените вече могат да засичат с все по-голяма прецизност.
Основната задача на Gaia е да картографира Млечния път и в частност локацията и движението на по-големите звезди в галактиката. Събира и данни за светлината, която излъчват, чрез която може да се разбере повече за състава и възрастта на звездите.
Ето какво е предизвикало най-ярката експлозия, виждана някога в Космоса
Интересното за Gaia BH3 е, че другата ѝ звезда е със сходно тегло с това на Слънцето, но нестабилната орбита подсказва, че има и друг обект. Тъй като липсва видим такъв, учените проверяват за черна дупка и откриват BH3.
Първоначалните анализи показват, че тя е значително по-голяма от останалите, които са познати в рамките на Млечния път, с изключение на свърхмасивната в центъра на галактиката. В последствие съществуването ѝ е потвърдено и от 3 наземни обсерватории, които са я наблюдавали чрез телескопи.
Остава да се потвърди, че няма друга черна дупка в близост, което е малко вероятно, но остава възможно. Причината е, че ако BH3 е сама, то тя е необичайно голяма за такъв тип черна дупка и се смята за трудно обяснимо как се е формирала от супернова.
Може да се окаже, че за размерите ѝ е повлияла материята, която е поглъщала. Първоначалните данни подсказват, че може да става дума за звезда с по-тежки материали, което е довело и до по-бързия ѝ растеж.
Зомби слънце може да разкъса Земята
6 шантави теории за Вселената, които може би са верни
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!