В дълбините на Атлантическия океан между Гренландия и Норвегия учени са открили микроорганизми, които представляват липсващото звено в прехода от прости към сложни клетъчни форми на живот, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Въпросните микроорганизми, наречени Локиархеоти, или за кратко Локи, обитават негостоприемна мразовита среда на около 2.35 километра под океанското дъно в близост до система от хидротермални комини, известна като Замъка на Локи и кръстена на божеството от скандинавската митология.
Откритието хвърля светлина върху това как по-големи и сложни клетъчни типове – градивните елементи на гъбички, растения и животни, включително и хората, спадащи към групата на еукариотите, са еволюирали от малки, просто устроени микроби.
Локиархеотите принадлежат към групата на Археите – организми със сравнително прости клетки, в които липсват вътрешни структури като например ядро.
Авторите на настоящото изследване от университета на Упсала, Швеция, обаче са открили, че при Локиархеотите е наличен съществен брой гени, характерни за еукариотите, много от които с функции, свързани с клетъчната мембрана.
Въпросните гени са осигурили на Локиархеотите "стартовия набор", за да поддържат развитието на клетъчната комплексност.
Археите и бактериите - друга микробна форма, са известни като прокариоти.
"Хората винаги са били заинтересовани да намерят отговор на въпроса откъде произлизат. Сега вече знаем от какъв тип микробен предшественик произлизаме.
По същество Локиархеотите представляват липсващото звено в пъзела на еволюцията от прости клетки - бактерии и Археи, или прокариоти, към сложни клетки - еукариоти", казва еволюционният микробиолог Тийс Етема от изследователския екип.
Многообразието от форми на живот на Земята нямаше да е възможно без този преход от рудиментарни клетки към по-сложните, съставляващи многоклетъчния живот. Микробният живот на планетата е започнал преди около 3,5 милиарда години. Първите сложни клетъчни форми на живот са се появили преди около 2 милиарда години. Как първоначално се е развила клетъчната комплексност оставаше една от загадките на еволюционната биология.
Микроорганизмите, наречени Локиархеоти, са открити в бедни на кислород седименти пластове под океанското дъно. И докато хидротермалните комини в близост до местообитанието им изхвърлят струи вода с температура до 300 градуса по Целзий, микробите Локи живеят изолирани в мрак при температура близка до точката на замръзване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!