Учени от института
за еволюционна антропология "Макс
Планк" (EVA.MPG.de) в Лайпциг са открили неизвестна
досега форма на прачовека, съобщава "Дойче веле".
Те стигнали до този извод, след като сравнили наследствен материал от кост от пръст, открита в пещера в Сибир, с ДНК на неандерталец, на съвременен човек (Хомо сапиенс) и на човекоподобна маймуна, съобщава институтът.
Находката говори за още една преселническа вълна от Африка, различна от преселенията на Хомо еректус и на предшествениците на неандерталеца и съвременния човек.
Новият прачовек - седемгодишно дете
Пръстната кост е открита през 2008 г. в пещера в планината Алтай в Южен Сибир.
Тя е вероятно от скелета на седемгодишно дете, казва Йоханес Краузе от институтa "Макс Планк".
Това е кутре, може би на дясната, може би на лявата ръка, трудно е да се каже. Със сигурност обаче може да се твърди, че принадлежи на представител на човешки вид, живял преди повече от 30 хил. години в планината в Централна Азия, който е само далечен роднина на съвременния човек и неандерталеца, казва Краузе.
Изследването показало, че откритото същество е еволюирало преди около милион години от предшественика на Хомо сапиенс и неандерталеца, чиято еволюционна нишка пък се разделила преди 500 хил. години.
Това означава, че става въпрос за съвършенно нов, неизвестен досега човешки вид, по-стар от Хомо еректус (който мигрирал от Африка преди 1,9 млн. години) и че е имало поне три различни вида хора преди 40 хил. години.
В същата пещера са открити декорация, гривна и оръдия на труда, подобни на тези, които правели Хомо сапиенс в Европа, съобщава Би Би Си.
Такова откритие е, разбира се, мечта за всеки анторополог, казва Йоханес Краузе. "Да, това е може би уникален шанс в живота, ние имахме този шанс. Разбира се, че е вълнуващо. Засега обаче предпочитаме да говорим не за нов човешки вид, а за нова форма на прачовека, защото до този момент сме анализирали само една малка част от наследствения материал."
Антропологическа сензация
Според анализите предшественикът на трите човешки вида е живял преди около един милион години. Смята се, че Хомо еректус е напуснал Африка преди близо 2 млн. години, преселението на предшествениците на неандерталеца започва преди 500 хил. или 300 хил. години, а това на съвременния човек - преди близо 50 хил. години.
Как е изглеждал откритият нов вид прачовек? За съжаление, въз основа на анализите не може да се каже, но във всеки случай той е живял в Сибир, в условията на ледниковия период. Възможно е да е бил един вид ловец, повече от това не знаем, казват учените.
Тази находка ще даде съвсем нов поглед върху все още слабо изучената еволюция на хората в централна и Източна Азия, казва проф. Крис Стрингър от Музея по естествена история в Лондон.
Откритието на лайпцигските учени е свързано и с още нещо, което е съвсем ново: за пръв път нов човешки вид е открит въз основа на анализ на наследствения материал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!