Изследователите са открили механизъм, който позволява на някои бактерии да оцелеят срещу антибиотиците. Това дава възможност за откриване на нови оръжия срещу все по-голямата резистентност на микробите към медикаментите.
Този начин за оцеляване е коренно различен от други, вече известни стратегии, които бактериите използват, за да избегнат унищожението от антибиотиците, подчертават авторите на това откритие, публикувано в списание "Сайънс" в петък.
Научният пробив може да доведе до разработването на нови терапии, насочени срещу особено устойчиви бактериални щамове, като причинителите на мултирезистентната туберкулоза, спешен проблем за здравеопазването.
Изследователите от Федералната политехника в Лозана (Ecole Polytechnique Fédérale) изучават бактерии от вида Mycobacterium smegmatis, подобни на тази, която причинява туберкулозата. Те потопили бактериите в течност, съдържаща противотуберкулозното вещество изониазид.
Учените установяват, че някои бактерии оцеляват чрез регулиране на производството на ензим, а не както смятаха досега, чрез спиране на деленето.
Съдбата на всяка бактерия е свързана с производството на ензим, а не с темповете на растеж - както се смяташе досега. Всяка клетка произвежда ензима на случаен принцип, който определя шансовете й за оцеляване.
Изследователите открили, че при някои бактерии, има моменти между циклите на производство на ензима, когато активирането на антимикробното вещество е невъзможно. Вероятно в тези моменти активният антибиотик не успява да унищожи бактериите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!