У чени откриха неврони в хипокампуса, които потискат страховитите спомени, съобщи Би Би Си. Изследвнето е извършено с мишки. Тези неврони инхибитори гарантират, че неутрални спомени в дадения контекст няма да бъдат "заразени" от неприятно събитие, станало по същото време.
Специалистите са на мнение, че резултатите от изследването им ще позволят един ден да се опознае по-добре неврологичната основа на увреждания, причинени от посттравматичен стрес.
Атила Лошонци от Колумбийския университет в Ню Йорк и колегите му се поинтересували как хипокампусът складира спомени и след това ги отделили от онези за страшни събития.
Когато наблюдавали отделни неврони в мишите мозъци, учените открили клетки инхибитори, които са наречени интерневрони и са от съдбоносно значение за това формирането на страшни спомени да стане на правилното място в мозъка.
"Интерневроните се активират от открояващо се неприятно събитие и изпълняват роля на филтър, заяви Лошонци. Те могат да блокират нежелана информация, свързана с това ярко събитие. По този начин хипокампусът може да обработи и да складира информация без потенциалното вредно влияние на открояващото се неприятно събитие."
Когато гризачите били накарани да изпитат страх в даден контекст, те по-късно свързали същата среда с неприятното събитие. Когато обаче учените дезактивирали въпросните неврони инхибитори в организма им, мишките не изпитали страх. Така екипът успял да спре формирането на страшни спомени у гризачите.
Това хвърля светлина върху ролята на интерневроните за първото кодиране на страшни спомени преди преминаването им в друга част на мозъка.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!