М еждународен екип от астрономи, ръководен от специалисти от университет "Куин Мери" в Лондон, е открил най-старата планета извън Слънчевата система с подходящи условия за живот, съобщава сайтът "Спейс”.
Новооткритата екзопланета Каптейн b се намира на "един хвърлей" от Земята - на скромните - според космическите стандарти, 13 светлинни години от нашата планета.
Според астрономите древният свят е на 11,5 милиарда години
- 2,5 пъти по-стар от Земята и само с два милиарда години по-млад от Вселената, зародила се с Големия взрив преди 13,8 милиарда години.
Екзопланетата Каптейн b орбитира около звезда, известна като Звездата на Каптейн - на подходящо разстояние от нея, за да поддържа на повърхността си вода в течно състояние - ключов елемент за възникването на живот в познатата на човека форма.
Каптейн b е пет пъти по-масивна от Земята и се завърта около своето слънце за 48 дни. Екзопланетата орбитира около звездата си на по-близко разстояние от това, на което се намира Меркурий от Слънцето.
Звездата на Каптейн обаче е хладно червено джудже, но въпреки това Каптейн b получава достатъчно топлина, за да поддържа вода в течно състояние на повърхността си.
Астрономите са открили и втора планета в орбита около Звездата на Каптейн. Екзопланетата Каптейн C е по-масивна от своята посестрима, завърта се около Звездата на Каптейн за 121 дни и се намира извън обитаемата й зона, в резултат на което водата на повърхността й замръзва.
Двете екзопланети са открити с помощта на телескопи на Европейската южна обсерватория в Чили и на обсерваторията Кек на Хаваите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!