Д вама португалски палеонтолози откриха челюстите и част от скелета на неизвестен досега голям хищен динозавър - Торвозавър Гърни (Torvosaurus gurneyi).
Ако се съди по размера на костите и дължината на зъбите, открити на 72 километра северно от Лисабон, това е най-големият хищник, намиран някога в Европа, се твърди в статия, публикувана в научното сп. "Плъс Уан“, съобщиха световните информационни агенции.
Динозавърът е бил с дължина около 10 метра и е обитавал нашия континент през периода юра - преди 150 милиона години.
Тежал е 4-5 тона, имал е мощна челюст с 10-сантиметрови остри зъби и може би е бил покрит с ранен тип пера.
"Това не е най-големият динозавър на Земята – тиранозаврите, кархародонтозаврите и гигантозаврите от креда са били доста по-едри. Все пак, като се има предвид 115-сантиметровата дължина на черепа, той е бил един от най-големите хищници на сушата по онова време, който е предпочитал да се храни с други динозаври", заяви Кристоф Хендрикс от лисабонския Нов университет на Португалия.
"Наистина е било по-добре да не се пресича пътят на този голям месояден динозавър", допълва още специалистът.
Хендрикс и неговият колега Октавио Матеус са извършили разкопките северно от Лисабон, където има наноси, образувани в края на юра, приблизително преди около 150 милиона години.
Мястото, което е било обитавано от торвозавъра, е било делта на буйна река с изобилие от прясна вода и растителност. Районът е бил пълен с динозаври и летящи влечуги като птерозаври, примитивни птици, крокодили, костенурки и големи бозайници, казва Матеус, цитиран от Ройтерс.
По онова време Европа е представлявала гигантски архипелаг от много големи и малки острови, разделени от морета. Това е спомогнало за появата на нови екологични ниши, населени от динозаври и други животни.
На тези острови е имало и относително големи влечуги от рода на мегалозавриди - големи двуноги влечуги, които са предпочитали да се хранят с месото на други динозаври и с мърша.
Първият торвозавър в Португалия е бил открит от аматьор - ловец на фосили през 2003 г. Малкият брой кости не е позволил на учените да определят видовата принадлежност на динозавъра и затова са били извършени повторни разкопки през 2012 година.
Новооткритите фосили са показали, че динозавърът е принадлежал към отделен вид влечуги и не е "класически" Торвозавър Танери (Torvosaurus tanneri). Португалските учени са го кръстили Torvosaurus gurneyi в чест на известния художник Джеймс Гърни, автор на серията книги за Динотопия, измислена страна на хората и на разумните динозаври.
Откритият в Португалия торвозавър е вторият от вида, намиран на нашата планета. Първият - Торвозавър Танери- е изкопан в Северна Америка. Той е обитавал района, където сега се намират щатите Колорадо, Юта и Уайоминг. Описан е за пръв път през 1979 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!