Н ай-древният ембрион на гущер бе открит в малки фосилизирани яйца на 125 млн. години, оповестиха учени от Европейския синхротронен център в Гренобъл, Франция, цитирани от Франс прес. Яйцата са намерени в Тайланд през 2003 г.
От 12 години учените се опитваха да установят какво е животното, снесло яйцата, които по размерите си напомнят тези на врабче.
Направените навремето изследвания на черупките им навеждаха на мисълта, че става въпрос за малък месояден динозавър или за примитивна птица.
Извършеното в Европейския синхротронен център изследване с рентгенови лъчи на скелета на фосилизирания ембрион обаче разкри, че става дума за гущер. Той принадлежи към група животни, включваща комодските варани, мозазаврите, които днес са изчезнали от лицето на планетата, и слепоците.
След като изследвали с рентгенови лъчи скелетите, учените им направили триизмерни снимки.
Тъй като ембрионите били мъртви, преди да се излюпят, скелетите им са добре развити.
"С анализа на всяка нова кост си създавахме допълнителна представа за тези ембриони", заяви ръководителят на международния изследователски екип Винсънт Фернандес от университета Витватерсранд в РЮА.
Откриването на гущер в яйце с твърда черупка е изненадващо. Гущерите обикновено се излюпват от яйца с меки черупки.
Идентифицирането на ембриони на гущери хвърля нова светлина върху еволюцията на размножаването на вида,
отбелязаха учените.
Резултатите от изследването са публикувани в PLoS ONE.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!