Л уната е най-близкият ни обект в Слънчевата система и същевременно един от загадъчните.
За стъпването на Луната съществуват прекалено много конспиративни теории, повечето от тях подкрепяни повече от оригиналната история.
Каква обаче е истинската причина за прекратяването на пилотираните мисии до земния спътник след изпълняването на мисиите „Аполо”? Дали всичко опира до финанси, основната причина, която изтъква НАСА?
В последните 24 часа световните медии разпространяват новината за интригуващо откритие, направено от тъмната страна на Луната. Ето в какво се състои то.
Мистериозна метална маса под най-големия кратер на земния спътник. Металната аномалия е пет пъти по-голяма от най-големия остров на Хаваи, пише Intelligencer.
Според скорошното проучване на учените от Baylor University откритата маса най-вероятно съдържа следи от метали от древен сблъсък с астероид, които тежат около 2,1 квинтилиона килограма.
Откритието се намира на около 230 км. от Южен полюс-Ейткън, един от най-големите кратери в Слънчевата система и най-старият на Луната – на 4 млрд. години.
Диаметърът на басейна Южен полюс-Ейткън се оценява на 2500км. и той се намира от „тъмната страна” на Луната. Там се приземи и китайският луноход Chang’e 4 по-рано през януари.
Според изследването, публикувано от учените в Geophysical Research Letters, за произхода на металното „петно” съществуват две теории.
Първата хипотеза е свързана с теорията, че голямо небесно тяло с размерите на Марс се сблъсква със Земята и магмата, която се разпръсква от нашата планета формира естествения ни спътник.
Металната маса може да е остатък от миналото на Луната, когато повърхността ѝ е била океан от магма.
Екипът от Baylor University обаче е по-склонен да подкрепи другата теория, която предполага, че металната маса е останала от големия астероид, образувал басейна Южен полюс-Ейткън.
Мистериозната метална формация е открита благодарение на данните от мисията на НАСА - Gravity Recovery and Interior Laboratory.
„Басейнът Южен полюс-Ейткън е една от най-изумителните природни лаборатории, където можем да изучаваме древните сблъсъци между небесните тела в Слънчевата система. Процеси, които са формирали планетите и луните, които познаваме днес”, казва Питър Джеймс, съавтор на изследването.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!