Откритието обяснява защо членовете на едно семейство често споделят този проблем.
То дава и нова надежда за създаването на ефективни лекарства срещу мигрената, от която според статистиките страда една на всеки четири жени и един на всеки 12 мъже в света.
Изследователите от Оксфордския университет и колегите им от Канада смятат, че мутациите на гена, наречен TRESK, влияят върху чувствителността на мозъчните центрове, отговарящи за болката.
Според тях има шанс мигрената да бъде "изключвана" от гена, който действа като своеобразно мозъчно реле за болката.
Ново поколение лекарства биха могли да променят прага на чувствителността за болката в тялото.
Aко TRESK "не е наред", това може да смъкне този праг толкова ниско, че дори "дишането да е болезнено".
Ето защо хората, които страдат от мигрена, често не могат да понасят светлината, звуците и дори докосването. Тежкото главоболие може да трае по няколко дни.
Генът обаче се поддава на "включване" и "изключване" чрез лекарства, т.е. може да бъде повлиян така, че да вдигне прага на чувствителността до степен, в която болката напълно изчезва.
Според учените откритието потенциално дава надежда за справяне със всякакви видове болка.
Мигрената е тежко и продължително пулсиращо главоболие отпред или отстрани на главата.
Някои пациенти получават предупредителен "визуален" знак преди началото на болката, наречен аура, както и други симптоми, като гадене и чувствителност към светлината.
Световната здравна организация определя мигрената като едно от най-разпространените и скъпи неврологични заболявания в Европа.
Изследването е публикувано в журналаNature Genetics.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!