Това разкрива ново американско изследване, което би могло да открие път към разработването на по-ефективни методи за атакуване на вируса.
Откриването на това "убежище", в което ХИВ засега успява да се спаси от унищожение, е първата стъпка в тази посока, която ще отнеме години.
В изследването, публикувано в списание "Нейчър", д-р Катлийн Колинс и колегите й от Мичиганския университет обясняват как вирусът може да инфектира клетките на костния мозък, постепенно видоизменяйки ги в кръвни.
Той "дреме" в латентна форма в тези т.нар. хематопоетични клетки (предшественици на всички клетки на имунната система), не се копира и не излиза навън, благодарение на което остава незабелязан от имунната система.
При трансформацията им обаче той може да се деактивира и да причини нова инфекция. След като убие тези нови кръвни клетки, ХИВ продължава да заразява други.
През последните години лекарствата са редуцирали смъртността вследствие на СПИН драстично, но пациентите все още трябва да приемат медикаментите цял живот, за да не се възобнови инфекцията.
Според Колинс това е знак, че докато лечението атакува активния вирус, други остават скрити, изчаквайки терапията да спре, за да се появят отново.
"Леговището" бе открито първо при клетките макрофаги, както и в Т-клетките на паметта. Това обаче не е достатъчно, за да се спре циркулирането на ХИВ вируса.
Откриването на всички възможни скривалища ще позволи на пациентите да спрат терапията, след като веднъж са излекувани. Това е от особено значение и в икономически план за страни, където лечението е скъпо и труднодостъпно.
Американските учени са провели експерименти в клетки, извлечени от костния мозък на 15 души, заразени с ХИВ. При шестима доброволци с високо равнище на ХИВ в кръвта, този вирус е бил открит и в хематопоетични клетки на костния мозък.
От останалите девет доброволци, в които ХИВ не е бил открит през последните шест месеца преди експеримента, този вирус е бил засечен при четирима. При другите петима не е открит, най-вероятно, защото е инфектирал относително малко клетки в костния мозък.
Тъй като учените са работили с малки по количество проби костен мозък, а методът на откриване на ХИВ в тях не притежава необходимата чувствителност, вирусът не е бил засечен.
Колинс смята, че сега е необходимо да се разработят лекарства, с помощта на които може да се накара ХИВ да се прояви вътре в хематопоетични клетки, за да може да бъде открит и унищожен от имунната система на човека.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!