Зз здата Ета Карина е готова да експлодира. Преди 170 години това небесно тяло със сто слънчеви маси е изхвърлило огромно количество газ и се превърнало във втората по яркост звезда след Сириус.
Случилото се обаче е само предвестник на главното събитие, което ще го превърне в свръхнова, съобщи "Сайънс дейли".
Експлозиите на масивни звезди и превръщането им в свръхнови са често срещани в спирални галактики като Млечния път, в които нови звезди се сформират непрестанно.
Подобни експлозии обаче почти никога не са наблюдавани в елиптични галактики, където сформирането на звезди на практика е спряло. Свръхновата PS1-12 sk, открита с телескопа "Панстарс" в Хавай, е голяма рядкост.
"Тази свръхнова е единствена по рода си", заяви ръководителят на изследването Нейтън Сандърс от центъра за астрофизика Харвард Смитсониън.
"Тя е в съседство, в което несъмнено не би трябвало да се намира", продължава специалистът.
Въз основа на наличието на хелий PS1-12 sk е класифицирана като свръхнова от много редкия тип lbn - това е едва шестият подобен пример сред хиляди свръхнови.
Макар произходът на този тип свръхнови да е неясен, най-вероятната причина е експлозия на масивна звезда, която преди това е изхвърлила големи количества газ, по подобие Ета Карина и сформираната около нея мъглявина Хомункулус.
Тази версия се подкрепя от факта, че предишните свръхнови от тип lbn са открити в галактики, сходни с Млечния път, в които се сформират звезди.
PS1-12 sk е различна - открита е в покрайнините на елиптична галактика, която се намира на разстояние около 780 милиона светлинни години от Земята.
Мястото на експлозията не показва признаци за скорошно сформиране на звезди, а експлозия на масивна звезда и превръщането й в свръхнова никога досега не са били наблюдавани в подобна галактика.
"Може просто да ни е провървяло с това откритие", поясни Алиша Содърбърг от екипа.
"Късметът обаче спохожда подготвените", продължава спецалистът.
Резултатите сочат, че галактиката гостоприемник може да е скрита люпилня на звезди. Това позволява масивни звезди да се сформират там, където никой не очаква.
Другата вероятност е PS1-12 sk да има съвсем различен произход, свързан със сблъсък между две бели джуджета, едното от които е с голямо съдържание на хелий.
Резултатите от изследването са публикувани в "Журнал за Астрофизика" (Astrophysical Journal).
Откриха "изгубена" свръхнова
Експлозиите на масивни звезди и превръщането им в свръхнови са често срещани в спирални галактики като Млечния път
11 март 2013, 12:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!